RAPORT

Pogarda

Hiszpańskie media: Polski rząd stawia na Europę narodów

Premier Mateusz Morawiecki (fot. TT/@PremierRP
Premier Mateusz Morawiecki (fot. TT/@PremierRP

Najnowsze

Popularne

Rząd Polski popiera ideę Europy narodów – komentują we wtorek hiszpańskie media poniedziałkowe wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego na Uniwersytecie Ruprechta i Karola w niemieckim Heidelbergu.

„Morawiecki przedstawił w Heidelbergu wizję Europy, która różni się od niemieckiej”

Wraz z wojną na Ukrainie wzrosła geopolityczna waga Polski. Premier Mateusz Morawiecki przedstawił na Uniwersytecie w Heidelbergu swoją wizję...

zobacz więcej

Publiczna rozgłośnia RNE twierdzi, że odczyt Morawieckiego był blisko związany z trwającą już ponad rok inwazją Rosji na Ukrainę, która odbija się na sytuacji w Europie i na świecie.


– Europa znajduje się w jednym z punktów zwrotnych historii (...). Ukraina walczy nie tylko o swoją wolność, ale także o wolność całej Europy, naszego świata. Jej porażka byłaby straszliwą klęską, większą niż ta w Wietnamie, natychmiast zachęciłaby Putina do dalszej eskalacji – przypomniała wystąpienie polskiego premiera madrycka rozgłośnia.


Zarówno RNE, jak i hiszpańska telewizja TVE odnotowały, że w Heidelbergu przemawiał szef rządu Polski zdeterminowanej we wspieraniu zbrojnym Ukrainy. Przypomniały, że to właśnie dzięki zaangażowaniu rządu Morawieckiego zapadły decyzje dotyczące przekazania Ukrainie czołgów Leopard oraz myśliwców MiG-29.

Hiszpańscy komentatorzy, wskazując na dużą pomoc Warszawy dla walczącego Kijowa, odnotowują, że państwa UE nie są dziś całkowicie zgodne co do tego, jaką wielkość i formę powinna mieć pomoc zbrojna dla Ukrainy odpierającej rosyjską inwazję.


Zobacz też: „Europa w historycznym punkcie zwrotnym”. Premier Morawiecki wygłosił wykład w Heidelbergu


Telewizja TVE za główny punkt wystąpienia polskiego premiera w Heidelbergu uważa stwierdzenie o prymacie państw narodowych nad innymi modelami politycznymi, których nie da się zastąpić. Publiczna stacja odnotowała, że zdaniem Morawieckiego „inne systemy są utopijne lub złudne”.


„Okazuje się, że nic nie może chronić wolności narodów oraz ich bezpieczeństwa poza państwem narodowym” – zacytowała wypowiedź premiera TVE, konkludując, że władze Polski „stawiają na Europę narodów".

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej