RAPORT

Pogarda

Ukraina dostanie Abramsy wcześniej. „Pentagon pracuje tak szybko, jak może”

John Kirby był pytany, dlaczego dostawy Abramsów zajmują dwa lata (fot. Shutterstock)
John Kirby był pytany, dlaczego dostawy Abramsów zajmują dwa lata (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby powiedział we wtorek, że administracja USA pracuje nad przyspieszeniem procesu dostaw czołgów A1M2 Abrams na Ukrainę. Według agencji AP Ukraina ma otrzymać wyremontowane starsze czołgi, a celem są dostawy w terminie 8–10 miesięcy.

Na Ukrainę pojedzie nowsza wersja Abramsów, ale kiedy?

Ukraina otrzyma od USA nowszą wersję czołgów Abrams, w wersji M1A2 z ulepszoną optyką i systemem zarządzania polem walki – podał w czwartek portal...

zobacz więcej

– Pentagon pracuje tak szybko, jak tylko może, i myślę, że wkrótce będzie miał więcej do powiedzenia na temat tego, czy możemy dostarczyć czołgi Abrams na Ukrainę trochę szybciej, niż wcześniej oczekiwaliśmy – powiedział Kirby podczas wywiadu w programie „Morning Joe” w telewizji MSNBC. Odpowiedział w ten sposób na pytanie, dlaczego dostawy Abramsów zajmują dwa lata. 

 

Zaznaczył jednocześnie, że choć prace nad tym trwają, to wciąż dostawy czołgów będą wymagać czasu. Jak dodał, podstawowe szkolenie dla amerykańskich załóg na Abramsach trwa 6–8 tygodni, a dodatkowym wyzwaniem jest przygotowanie całego łańcucha dostaw, aby móc utrzymywać maszyny. 

 

Plan Pentagonu


Według agencji AP, która powołuje się na anonimowego przedstawiciela administracji, plan polega na wysłaniu Ukrainie starszych, wyremontowanych maszyn, co pozwoli na dostawę w 8–10 miesięcy. Pierwotny plan zakładał wysłanie 31 nowych czołgów M1A2 Abrams

 

Kirby przyznał, że Ukraina zużywa obecnie dostarczaną amunicję w szybkim tempie, m.in. broniąc Bachmutu. Dodał jednak, że Biały Dom jest świadomy potrzeb Kijowa, by odpowiednio móc się bronić i przejść do ofensywy. Wskazał przy tym na ogłoszony w poniedziałek nowy pakiet pomocy wojskowej, złożony głównie z kolejnych dostaw amunicji artyleryjskiej i do systemów HIMARS. Zaznaczył, że obecnymi priorytetami są amunicja, obrona powietrzna i pojazdy opancerzone. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej