RAPORT

Pogarda

Realizacja obietnicy Tuska to miliardy złotych z budżetu dla esbeków

Donald Tusk chce przywrócenia esbeckich emerytur (fot. PAP/Zbigniew Meissner)
Donald Tusk chce przywrócenia esbeckich emerytur (fot. PAP/Zbigniew Meissner)

Najnowsze

Popularne

Na spotkaniu w Siedlcach w styczniu br. Donald Tusk obiecał funkcjonariuszom SB, że „krzywdy na pewno zostaną naprawione” i odzyskają oni pieniądze utracone z tytułu odebrania im nienależnych przywilejów i zrównania emerytur ze średnim świadczeniem wypłacanym Polakom przez ZUS. Portal tvp.info obliczył, ile skarb państwa kosztowałaby obietnica przewodniczącego PO. To zawrotna suma blisko 4 mld zł, którą – jeśli Tusk doszedłby do władzy – trafiłaby do byłych esbeków.

PO chce wprowadzić „tuskowe”. Byli esbecy dostaną po 106 tys. zł? [WIDEO]

Donald Tusk obiecał byłym esbekom, że ich „krzywdy na pewno zostaną naprawione”.

zobacz więcej

O przywróceniu emerytur byłym funkcjonariuszom aparatu represji PRL Tusk mówił 24 stycznia podczas wizyty w Siedlcach. 


Pan Jan, jak później ujawnił Sławomir Cenckiewicz – były pracownik SB, najpierw stwierdził, że ma nadzieję na wygraną Platformy Obywatelskiej. Potem zapytał Donalda Tuska, czy  „naprawi” ustawę wprowadzoną przez PiS, która wyrównała uposażenia i emerytury byłych funkcjonariuszy represji i ich ofiary. Według niego to nie jest sprawiedliwość społeczna.


– Jak pan zamierza złagodzić skutki tej ustawy? – zapytał mężczyzna.


Donald Tusk odpowiedział, że pomysł wyrównania emerytur między katami a ofiarami to dobry pomysł. Jednak ocenił, że nie podoba mu się „pisowski model”.


– Miałem przekonanie, że jest rażącą niesprawiedliwością, że istnieje bardzo dużo ludzi, które są ofiarami poprzedniego systemu i mają wyraźnie mniej. To było historycznie niesprawiedliwie. Ale nie podoba mi się też pisowski model, który jest ewidentnie odwetem. Jest kompletnie nieracjonalny – oznajmił Tusk.


Przewodniczący Platformy Obywatelskiej stwierdził również, że Andrzej Rozenek i Tomasz Siemoniak pracują nad zmianą obowiązujących zasad. – Krzywdy na pewno zostaną naprawione – spuentował Tusk.

Tusk na wcześniejszej emeryturze. „Kłamie po prostu”

Donald Tusk przeszedł na wcześniejszą euroemeryturę. Szef Platformy Obywatelskiej skorzystał z tej możliwości w wieku 65 lat. Sam, gdy zasiadał w...

zobacz więcej

Ile będzie kosztować obietnica Tuska?


Ustawa dezubekizacyjna została przyjęta w grudniu 2016 r. Jednym z jej głównych założeń było obcięcie świadczeń byłym funkcjonariuszom aparatu represji. Od 2017 r. Świadczenia dla nich nie mogą być wyższe niż średnie emerytury i renty wypłacane przez ZUS. Według prognoz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych średnia emerytura wyniesie w 2023 r. 3304 zł brutto.


Wprowadzona ustawa objęła 39 tys. byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwo. Jak podawało MSWiA, to pozwoliło na roczne oszczędności w wysokości 550 mln zł.


Jeśli do władzy doszłaby Platforma Obywatelska, to wyrównanie emerytur za siedem lat kosztowałoby budżet aż 3,85 mld zł.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej