RAPORT

Pogarda

Stoltenberg: Putin chciał przy swoich granicach mieć mniej NATO, a ma więcej

Stoltenberg: Szwecja i Finlandia już teraz mają zapewniony parasol ochronny NATO (fot. PAP/EPA)
Stoltenberg: Szwecja i Finlandia już teraz mają zapewniony parasol ochronny NATO (fot. PAP/EPA)

Najnowsze

Popularne

Putin popełnił strategiczny błąd, rozpętując wojnę na Ukrainie – podkreślił sekretarz generalny NATO, prezentując raport za ubiegły rok z działalności Sojuszu. Jens Stoltenberg powiedział, że Putin źle ocenił możliwości Ukrainy i całego NATO.

Seria wybuchów na Krymie. Kijów: zniszczono rosyjskie rakiety

Ministerstwo obrony Ukrainy poinformowało w poniedziałek, że eksplozja w mieście Dżankoi na okupowanym Krymie zniszczyła podczas tranzytu...

zobacz więcej

– Spodziewał się, że Kijów padnie w ciągu kilku dni, a Ukraina w ciągu kilku tygodni. Nie docenił silnego oporu ukraińskiego narodu. Myślał też, że rozbije NATO, a tymczasem sojusznicy pozostają zjednoczeni i zapewniają Ukrainie bezprecedensowe wsparcie – powiedział szef NATO.


Dodał, że Putin chciał mieć mniej wojsk NATO przy swoich granicach, a tymczasem ma ich więcej.


Przeczytaj też: Rosja wszczęła postępowanie przeciw prokuratorowi Międzynarodowego Trybunału Karnego


W odpowiedzi na napaść Rosji na Ukrainę Finlandia i Szwecja zwróciły się o przyjęcie do Sojuszu, co podwoi długość granicy państw Paktu z Rosją.

Jens Stoltenberg podkreślił, że dwa nordyckie kraje już teraz mają zapewniony parasol ochronny NATO i nie ma znaczenia, czy przystąpią do Sojuszu w tym samym czasie. Nawiązał przy tym do decyzji Turcji, która zdecydowała się kontynuować ratyfikację dokumentów akcesyjnych tylko Finlandii, bo do Szwecji ma zastrzeżenia dotyczące „niedostatecznej walki z terroryzmem” i wzajemnej współpracy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej