RAPORT

Pogarda

Zachodnie firmy naruszają limit cenowy na rosyjską ropę naftową

Ograniczenia mają utrudnić Rosji finansowanie wojny na Ukrainie (fot. Shutterstock/Kirill Gorshkov)
Ograniczenia mają utrudnić Rosji finansowanie wojny na Ukrainie (fot. Shutterstock/Kirill Gorshkov)

Najnowsze

Popularne

Organizacja pozarządowa Global Witness opublikowała raport o eksporcie rosyjskiej ropy naftowej na Dalekim Wschodzie. Potwierdziła, że sprzedaż tego surowca jest znacznie powyżej limitu cenowego – donosi portalstoczniowy.pl.

Wchodzi w życie unijne embargo na rosyjskie paliwa

W niedzielę wchodzi w życie unijne embargo na produkty z ropy naftowej, w tym paliwa gotowe z Rosji. Dodatkowo także działają, uzgodnione w ramach...

zobacz więcej

Na początku grudnia kraje UE/G7 wprowadziły embargo na sprowadzanie rosyjskiej ropy naftowej do Unii Europejskiej drogą morską. Od tego czasu obowiązuje uzgodniony przez UE, G7 i Australię na 60 dolarów za baryłkę limit ceny rosyjskiej ropy transportowanej drogą morską.


Ograniczenia mają utrudnić Rosji finansowanie wojny na Ukrainie, przy zachowaniu stabilności dostaw energii na świecie. Mimo to podmioty żeglugowe z siedzibą w UE „nadal świadczą usługi dla rosyjskiego eksportu po cenach przekraczających ustalony limit cenowy” – informuje portalstoczniowy.pl. 

 

Jak wynika z raportu Global Witness, eksport rosyjskiej ropy powyżej limitu cenowego wyniósł ponad 20 mln baryłek ropy o wartości 1,5 mld dolarów, a około 42 proc. ubezpieczeń przesyłek było zawartych w UE lub Wielkiej Brytanii. 

 

Global Witness ostrzega, że „bez nadzoru, zachodnie firmy mogą swobodnie wykorzystywać nieprzejrzystość systemu price cap". 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej