
Wraz z wojną na Ukrainie wzrosła geopolityczna waga Polski. Premier Mateusz Morawiecki przedstawił na Uniwersytecie w Heidelbergu swoją wizję Europy – i wyraźnie różni się ona od pomysłów rządzącej w Niemczech koalicji – pisze portal tygodnika „Spiegel”.
Dla jednych radykalne, dla innych przełomowe. Historyczne przemówienie premiera Mateusza Morawieckiego w Heidelbergu nie pozostawia nikogo...
zobacz więcej
Premier Morawiecki zaprezentował w poniedziałek wyraźne przywiązanie do roli państw narodowych w UE. „Potrzebujemy Europy, która jest silna poprzez swoje państwa narodowe, a nie takiej, która jest zbudowana na ich ruinach” – cytuje szefa polskiego rządu „Spiegel”.
Jak podkreślił, błędem było dążenie do stworzenia europejskiego superpaństwa, czego chcieli niektórzy biurokraci w Brukseli. Również Ukraińcy walczą obecnie o swoją tożsamość narodową i swoje państwo narodowe – to jest motywacja ich ciągłego oporu wobec agresji Rosji, która chce im odebrać jedno i drugie.
„Polski rząd śmiało wpisał wykład Morawieckiego w auli Uniwersytetu w Heidelbergu w tradycję ważnych przemówień dotyczących przyszłości Europy – takich jak europejskie przemówienie prezydenta Francji Emmanuela Macrona we wrześniu 2017 r. na Sorbonie i kanclerza Olaf Scholza w sierpniu 2022 r. na Uniwersytecie Karola w Pradze. »Centrum Europy przesuwa się na wschód« – powiedział Scholz w Pradze. I to przede wszystkim Polska zyskała na znaczeniu i wpływach dzięki temu rozwojowi” – czytamy w tekście.
Od początku wojny na Ukrainie Polska – wraz z krajami bałtyckimi – okazała się najwierniejszym sojusznikiem Ukrainy.
W stosunkach między ludźmi, a także między państwami prawda i sprawiedliwość powinny być wartościami najwyższymi – napisał premier Mateusz...
zobacz więcej
„Gdy w pierwszych miesiącach wojny przywódcy w Berlinie i Paryżu sprawiali wrażenie sparaliżowanych, to Polska głośno podkreślała, że Zachód ma moralny obowiązek militarnego wspierania Ukraińców” – pisze niemiecki portal.
„Co więcej, Polska stała się »humanitarnym supermocarstwem«, jak to ujął ambasador USA w Warszawie Mark Brzezinski” – dodano.
„I tak Morawiecki wygłosił teraz swoje przemówienie z wyraźną świadomością moralnej przewagi” – zauważa „Spiegel”.
Czytaj także: „Europa w historycznym punkcie zwrotnym”. Premier Morawiecki wygłosił wykład w Heidelbergu