RAPORT

Pogarda

Regularne rozmowy kanclerza Niemiec z Putinem. Scholz: Jest uprzejmą osobą

Rozmowy telefoniczne Władimira Putina i Olafa Scholza trwały nawet po półtorej godziny (fot. XINHUA NEWS AGENCY/PAP/EPA; Federico Gambarini/PAP/DPA)
Rozmowy telefoniczne Władimira Putina i Olafa Scholza trwały nawet po półtorej godziny (fot. XINHUA NEWS AGENCY/PAP/EPA; Federico Gambarini/PAP/DPA)

Najnowsze

Popularne

Czasami Władimir Putin nie korzystał z niemieckiego tłumaczenia, a nawet mówił po niemiecku, „jeśli mu to pasowało” – relacjonuje przebieg telefonicznych rozmów z rosyjskim despotą kanclerz Niemiec Olaf Scholz. W rozmowie z dziennikiem „Rheinische Post” przyznał, że prowadzi „regularne rozmowy z Putinem” i mimo istniejących między nimi różnic w opiniach zawsze były uprzejme.

Nakaz aresztowania Putina to duży problem... w niemieckiej prasie

To słuszna decyzja, ale... – niemiecka prasa komentując nakaz aresztowania prezydenta Rosji wskazuje na problematyczność decyzji Międzynarodowego...

zobacz więcej

Zdaniem Olafa Scholza nie należy się spodziewać szybkiego zakończenia rosyjskiej agresji na Ukrainie. „Musimy być przygotowani na to, że może długo potrwać. Nawet gdy wojna się już skończy, nie od razu wrócimy do normalności. Ale nie powinniśmy też ustawać w wysiłkach zmierzających do zakończenia wojny” – powiedział Scholz. 

 

„Konsekwencje wojny pozostaną na długo” 

  

Podkreślił także, że „warunkiem sprawiedliwego pokoju jest rozpoczęcie przez Rosję wycofywania wojsk” i powrót do funkcjonowania zasad porządku, pokoju i bezpieczeństwa. „Granic nie przesuwa się siłą” – stwierdził Scholz.


„Powinniśmy zdać sobie sprawę, że ta straszna wojna napastnicza i jej konsekwencje będą nas jeszcze długo dotyczyć i jeszcze przez długi czas będziemy musieli sprzątać gruzy” – powiedział. 

 

Ile trwają rozmowy Putin-Scholz?

 

Zaznaczył, że wciąż „zajmuje twarde stanowisko wobec agresora Putina” i zapewnił przy tym, że niemiecki rząd „nie działa lekkomyślnie”.

„Kasa ważniejsza”. Niemiecki DHL poinformował, że wraca do Rosji

DHL, jeden z liderów rynku międzynarodowych przesyłek kurierskich, wraca do świadczenia usług kurierskich w Rosji – poinformował korespondent TVP...

zobacz więcej

Przyznał także, że regularnie rozmawia z Putinem. „To długie rozmowy, czasem godzina, czasem półtorej. Czasem po niemiecku, czasem z tłumaczeniem” – wyjaśnił Scholz.


Dodał, że „Putin jest uprzejmą osobą podczas tych rozmów”, mimo że „utrzymują się rażące różnice zdań”. 

 

Tylko rozmowy, bez SMS-ów 

 

Niemiecki kanclerz zapewnia, że jego rozmowy z Putinem zawsze były koordynowane z sojusznikami Niemiec i wiadomo było, kiedy nastąpi takie połączenie. „To nie jest tak, że wysyłam SMS-a i pytam, czy porozmawiamy jeszcze raz. Służy do tego odpowiednia centrala telefoniczna” – mówił Scholz. 

  

Przypomnijmy – Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał 17 marca nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina. Sędziowie przychylili się do wniosku prokuratury, uznając, że są realne podstawy, by sądzić, że Putin jest odpowiedzialny za zbrodnie wojenne polegające na bezprawnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji. 

 

Zobacz także: Obrzydliwe słowa Miedwiediewa. Grozi atakiem rakietowym na Hagę

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej