RAPORT

Pogarda

Kaczyński kontra Sikorski. Prezes PiS wygrał w sądzie

Radosław Sikorski, Jarosław Kaczyński (fot. PAP/Tytus Żmijewski, Marcin Obara)
Radosław Sikorski, Jarosław Kaczyński (fot. PAP/Tytus Żmijewski, Marcin Obara)

Najnowsze

Popularne

Prezes PiS Jarosław Kaczyński wygrał sprawę sądową przeciwko Radosławowi Sikorskiemu o ochronę dóbr osobistych – przekazał pełnomocnik szefa PiS mec. Adrian Salus. Chodzi o tweet polityka PO, w którym stwierdził, że prezydent Lech Kaczyński „walnie przyczynił się do katastrofy smoleńskiej”.

Kaczyński o Sikorskim i zdradzie dyplomatycznej. Za te słowa skazał go sąd

Jarosław Kaczyński przegrał proces z Radosławem Sikorskim i ma zapłacić byłemu szefowi MSZ w rządzie PO-PSL 708 400 zł na pokrycie kosztów...

zobacz więcej

Salus przekazał, że prezes PiS pozwał Sikorskiego w trybie cywilnym, powołując się na ochronę i poszanowanie pamięci o osobie zmarłej. 

 

Sąd Okręgowy w Warszawie w wyroku z 17 marca zobowiązał europosła Radosława Sikorskiego do zamieszczenia na jego Twitterze przeprosin o treści: „Przepraszam Pana Jarosława Kaczyńskiego za to, że14 stycznia 2021 r. na portalu Twitter naruszyłem jego dobra osobiste w postaci kultu pamięci osoby zmarłej, stwierdzając że Prezydent Lech Kaczyński walnie przyczynił się do katastrofy smoleńskiej. Radosław Sikorski”.

 

Publikacja przeprosin ma nastąpić z użyciem funkcji tzw. przypięcia przez okres 14 dni, bez jakichkolwiek komentarzy, uzupełnień czy odniesień się do treści. „Bez zastosowania jakichkolwiek zabiegów formalnych, treściowych umniejszających znaczenie, rangę i powagę oświadczenia, względnie zaznaczających dystans do jego treści lub formy, bez jakichkolwiek zabiegów utrudniających odbiorcom zapoznanie się z treścią, czy też wpływających na czytelność tekstu”. 

Ponadto Sikorski ma ponieść koszty procesu. 

 

Chodzi o wpis polityka PO ze stycznia 2021 r., w którym Sikorski, w wątku dotyczącym ulicy Lecha Kaczyńskiego w Warszawie, napisał: „Lech Kaczyński był miernym prezydentem i walnie przyczynił się do katastrofy smoleńskiej. Ma już Wawel i samowolkę budowlaną na Placu Piłsudskiego. Dość budowania kultu, do którego nie ma podstaw”. 

 

Wyrok jest nieprawomocny 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej