RAPORT

Pogarda

Posłanka Lewicy pytana o reparacje: Odszkodowania należą się Niemcom [WIDEO]

Paulina Matysiak z Partii Razem (fot.  PAP/Paweł Supernak)
Paulina Matysiak z Partii Razem (fot. PAP/Paweł Supernak)

Najnowsze

Popularne

Lewica coraz odważniej wypowiada się w kwestii reparacji, jakich Polska domaga się od Niemiec. We wtorek posłanka Paulina Matysiak (Partia Razem) uznała, że choć temat reparacji jest „od strony prawnej zamknięty”, ale jeśli PiS chce uczciwej dyskusji, to powinno otworzyć się na „załatwienie sprawy mienia przejętego przez Polskę z Ziem Odzyskanych”. Gdy jej słowa wywołały lawinę krytycznych komentarzy, przedstawicielka Lewicy przeprosiła za swój „skrót myślowy”.

Polska powinna płacić reparacje Niemcom? Zadziwiająca teza posłanki Lewicy [WIDEO]

Posłanka Nowej Lewicy Małgorzata Prokop-Paczkowska w TVP Info zarzuciła rządzącym, że instrumentalizują kwestię reparacji i nie są zdolni do...

zobacz więcej

Dzień wcześniej, w poniedziałek, posłanka Lewicy Małgorzata Prokop-Paczkowska na antenie TVP Info zarzuciła rządzącym, że instrumentalizują kwestię reparacji. Oceniła też, że Polsce reparacje się nie należą, a powinny je otrzymać... Niemcy. 

 

We wtorek w podobnym tonie wypowiadała się w Polskim Radiu 24 Paulina Matysiak. Parlamentarzystka Lewicy stwierdziła, że Prawo i Sprawiedliwość wyciągnęło temat reparacji, bo „pasuje do opowieści, że Niemcy są złe”. 

 

Reparacje – „nie”. Ale zadośćuczyńmy za Ziemie Odzyskane 

 

Jeżeli PiS chce uczciwie otworzyć ten temat zadośćuczynienia Polakom za krzywdy w czasie II wojny światowej, to też powinno być otwarte na uczciwe postawienie i załatwienie sprawy mienia przejętego przez Polskę z tzw. Ziem Odzyskanych – powiedziała Matysiak. 

 

Jej słowa zaskoczyły prowadzącą rozmowę dziennikarkę.


– Mówi pani o tym, że powinniśmy zapłacić Niemcom reparacje za ziemie zachodnie? – dopytywała posłankę. Przedstawicielka Lewicy nie chciała jednoznacznie odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Tłumaczyła, że potrzebna jest „uczciwa rozmowa” na temat krzywd osób, które doświadczyły okrucieństwa II wojny światowej. 

 

Z jej słów wynika, że chodzi o krzywdy obywateli Polski i Niemiec.


– Mówimy o sytuacji, w której z tamtych terenów zostały wypędzony osoby, które tam mieszkały. To oczywiste, że jeśli chcemy dyskutować o zadośćuczynieniu osobom, które doznały krzywdy, to rozmawiajmy o tych wszystkich osobach – tłumaczyła Matysiak.


Podkreśliła przy tym, że mówi w swoim imieniu, a nie w imieniu Lewicy.

„Niemcom reparacje płacić!”


Po wywiadzie z posłanką nie brakuje krytycznych komentarzy. 


„Głosujcie na ta panią! Będziecie Niemcom reparacje płacić! Nigdy już w życiu nie powiem, że nic mnie już nie zdziwi” – napisał na Twitterze Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców i przewodniczący rady nadzorczej Warsaw Enterprise Institute. 

Wiceminister edukacji narodowej Tomasz Rzymkowski uważa, że słowa Matysiak to zwiastun potencjalnej współpracy Lewicy z resztą opozycji i budowania wspólnej listy na wybory. Pyta przy tym, czy Lewicę zakładało BND – czyli Bundesnachrichtendienst, agencja wywiadowcza RFN.

Matysiak przeprasza


Po kontrowersjach, jakie wywołała jej wypowiedź, Paulina Matysiak zabrała głos na Twitterze. Przytoczyła historię swojej babci, która całą wojnę spędziła w Niemczech, gdzie wysłano ją na roboty przymusowe. Przyznała, że krzywdom wyrządzonym przez nazistowskie Niemcy i Związek Radziecki nigdy nie zadośćuczyniono, a szkody nie zostały naprawione.

„Przepraszam za mój skrót myślowy, podczas debaty w Polskim Radio 24. Ziemie Odzyskane są częścią Rzeczypospolitej Polskiej, co reguluje szereg traktatów międzynarodowych” – napisała posłanka Lewicy. 


Przypomnijmy – strona polska 1 września zeszłego roku zaprezentowała raport o szkodach jakie poniosła od Niemiec podczas II wojny światowej. Polska chce, aby Niemcy w ramach reparacji wypłacili między innymi 6,2 bln zł.  

  

Zobacz także: Polityk PSL o pomyśle Donalda Tuska ws. reparacji: Całkowicie się nie zgadzam [WIDEO]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej