RAPORT

Pogarda

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich odkryto antyczne miasto poławiaczy pereł

Archeolodzy odnaleźli ruiny najstarszego dotąd miasta poławiaczy pereł (fot. Umm al-Quwain Department of Tourism and Archeology)
Archeolodzy odnaleźli ruiny najstarszego dotąd miasta poławiaczy pereł (fot. Umm al-Quwain Department of Tourism and Archeology)

Najnowsze

Popularne

Na należącej do Zjednoczonych Emiratów Arabskich wyspie Siniyah archeolodzy odnaleźli ruiny najstarszego dotąd miasta poławiaczy pereł. Do tej pory było ono znane jedynie z przekazów. To już kolejne w ostatnim czasie ważne odkrycie w tym miejscu. W listopadzie zeszłego roku archeolodzy znaleźli tu ruiny chrześcijańskiego klasztoru z VI w.

W Egipcie odkryto niewielki posąg sfinksa z czasów rzymskich

Jak poinformowało egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytności, podczas badań archeologicznych prowadzonych w ruinach świątyni w prowincji Kina...

zobacz więcej

„To najstarszy przykład tego bardzo charakterystycznego dla Chalidżi (Zatoki Perskiej) perłowego miasta. Duchowy przodek miast takich jak Dubaj” – tak o odnalezionym mieście powiedział Timothy Power, profesor archeologii na Uniwersytecie Zjednoczonych Emiratów Arabskich. 

 

Artefakty znalezione na stanowisku archeologicznym na wyspie Siniyah wskazują na istnienie tam miasta, w którym pod koniec VI w. prawdopodobnie były setki domów i mieszkały tysiące ludzi. W tekstach historycznych wspominane są jeszcze starsze miasta poławiaczy pereł, ale do tej pory nie znaleziono pozostałości żadnego z nich. Ruiny z wyspy Siniyah są więc pierwszym odnalezionym śladem takiej starożytnej osady w rejonie Zatoki Perskiej. 

 

Na należącej do emiratu w Umm-al-Kajwajn wyspie Siniyah, której nazwa oznacza „migające światła”, prawdopodobnie ze względu na oślepiający blask palącego tu bezlitośnie słońca, w listopadzie zeszłego roku archeolodzy odkryli chrześcijański klasztor sprzed 1,4 tys. lat, czyli czasów przedislamskich.


Założyciel islamu Mahomet urodził się około 570 r. i zmarł w 632 r. po zdobyciu Mekki w dzisiejszej Arabii Saudyjskiej. Odnalezione tu teraz miasto poławiaczy pereł jest datowane na VI w., co oznacza, że powstało jeszcze zanim na Półwyspie Arabskim rozwinęła się kultura islamska.To każe przypuszczać, że jego mieszkańcy byli chrześcijanami. 


Robak może wyjaśnić rolę jelit w chorobie Parkinsona

Prowadząc badania nad nicieniem Caenorhabditis elegans naukowcy chcą zweryfikować teorię, zgodnie z którą choroba Parkinsona zaczyna się w jelitach...

zobacz więcej

Miasto poławiaczy pereł położone jest na południe od klasztoru, na jednym z wydłużonych cypli wyspy, i ma powierzchnię około 12 hektarów. Archeolodzy znaleźli tam pozostałości domostw zbudowanych z miejscowej odmiany piaskowca i zaprawy wapiennej.


Budynki były zróżnicowane – od ciasnych klitek po obszerne domostwa z dziedzińcami, co, jak mówi prof. Power, wskazuje na rozwarstwienie społeczne mieszkańców. Co ważne, znalezione ślady wskazują na to, że miejsce było zamieszkałe przez cały rok, w odróżnieniu od wcześniej znajdowanych w tym regionie sezonowych osad poławiaczy. 

 

W domach archeolodzy znaleźli pojedyncze perły i ciężarki, których nurkowie używali, aby szybko opuścić się na dno morskie. W pobliżu miasta odkryto wysypisko muszli perłopławów. Ich szczątki chrzęszczą pod stopami, kiedy spaceruje się po tutejszej plaży.


„Na każde 10 tys. muszli małż jest tylko jedna perła. Trzeba wyłowić i otworzyć tysiące muszli, aby je znaleźć. Ilość tych muszli, odpadów branży poławiania pereł, była kolosalna” – mówi prof. Power. 

 

Wykopaliska na wyspie Siniyah prowadzi Wydział Turystyki i Archeologii Umm al–Quwain, Uniwersytet ZEA, Włoska Misja Archeologiczna oraz Instytut Badań nad Światem Starożytnym Uniwersytetu Nowojorskiego. Władze Umm-al-Kajwajn, najmniej zaludnionego emiratu w ZEA, planują zbudować tam centrum archeologiczne, by przyciągnąć turystów. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej