RAPORT

Pogarda

Niemieckie reparacje wojenne. Rzecznik PiS: Nie ustąpimy w walce

Zniszczenia wojenne (fot.  PAP/APA)
Zniszczenia wojenne (fot. PAP/APA)

Najnowsze

Popularne

Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Rafał Bochenek powiedział, że jego partia nie będzie ustępować w walce o reparacje wojenne od Niemiec. Polityk odniósł się w Programie 1 Polskiego Radia do wezwania przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska, by już się o reparacje nie ubiegać.

Niemcy nie chcą płacić za swoje zbrodnie wobec cywilów. Pomoże włoski rząd

Wojska III Rzeszy Niemieckiej podczas II wojny światowej wywiozły tysiące osób z Włoch do Niemiec, gdzie zmuszano je do pracy. Szczególnie po 8...

zobacz więcej

– Niemcom się to nie podoba i Donald Tusk, realizujący niemieckie interesy, na pewno ten projekt zarzuci, a nie powinien tego robić – mówił.


Zdaniem Rafała Bochenka reparacje się nam należą, ponieważ do niedawna otrzymywały je jeszcze inne kraje, jak Francja, a nawet kraje afrykańskie.


– Polacy takich środków nie otrzymali, a to jednak Polska była państwem, które w dużej mierze było zniszczone – podkreślił rzecznik PiS.


S
trona polska 1 września zeszłego roku zaprezentowała raport o szkodach jakie poniosła od Niemiec podczas II wojny światowej. Polska chce, aby Niemcy w ramach reparacji wypłacili między innymi 6 bln 220 mld 609 mln zł.


Do wypowiedzi lidera PO odniósł się też pełnomocnik rządu ds. reparacji wojennych Arkadiusz Mularczyk. Ocenił, że wypowiedzi Tuska są skandaliczne i lekceważące.

Posłanka Bundestagu: Odrzucenie polskich żądań reparacji moralnie naganne

Posłanka Bundestagu Żaklin Nastić z Lewicy skrytykowała odrzucenie przez Niemców polskich żądań reparacji jako „naganne moralnie”. W rozmowie z...

zobacz więcej

Wiceszef MSZ mówił, że raport ws. strat wojennych Polski to jest „dzieło, nad którym pracowało 30 osób przez pięć lat i prezentuje skalę strat demograficznych i materialnych, jakie poniosła Polska w wyniku agresji i okupacji niemieckiej”.

 

– Donald Tusk nie ma pojęcia, co znajduje się w tych trzech tomach (raportu), skoro twierdzi, że są to jakieś papiery”. My z tym raportem byliśmy w Kongresie Stanów Zjednoczonych, w Senacie, w Departamencie Stanu, byliśmy w ONZ, w Nowym Jorku, w Genewie, byliśmy wreszcie w Radzie Europy, ale też w wielu stolicach europejskich – przypomniał Mularczyk.

 

O reparacjach wojennych mówił też w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki podczas wykładu na uniwersytecie w Heidelbergu.

 

Czytaj także: Reparacje wojenne. USA wesprą Polskę?

 

Polska nigdy nie otrzymała od Niemiec rekompensaty za zbrodnie II wojny światowej, za zniszczenia, wykradziony majątek i skarby narodowej kultury. A przecież pełne pojednanie między sprawcą a ofiarą możliwe jest tylko wtedy, gdy nastąpi zadośćuczynienie. W momencie zwrotnym historii Europy, bardziej niż wcześniej, takiego pojednania potrzebujemy, bo wyzwania przyszłości są przeogromne – powiedział na niemieckiej uczelni szef polskiego rządu.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej