RAPORT

Pogarda

Wstęp na molo w Sopocie będzie znów płatny

Od 7 kwietnia wstęp na sopockie molo płatny(fot. PAP/Adam Warżawa)
Od 7 kwietnia wstęp na sopockie molo płatny(fot. PAP/Adam Warżawa)

Najnowsze

Popularne

Od 7 kwietnia wstęp na drewnianą część molo w Sopocie będzie płatny. Opłaty będą obowiązywać do 1 października przez siedem dni w tygodniu – poinformował sopocki magistrat.

Nurkowie sprzątali sopockie molo. Tak wygląda pod wodą [WIDEO]

Nurkowie z sopockiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego sprzątali dno morza przy molo. Podczas akcji nagrali film. Tak się prezentuje...

zobacz więcej

– Bilet normalny na sopockie molo będzie kosztował 10 zł, ulgowy (dla dzieci od 3. do 16. roku życia) – 5 zł. Tradycyjnie będzie również możliwość kupienia tańszych biletów rodzinnych, grupowych czy na Kartę Turysty – poinformował Marek Niziołek z Urzędu Miejskiego w Sopocie.

 

Opiekunowie osób z niepełnosprawnościami za bilet zapłacą 5 zł. Bezpłatnie odwiedzą sopockie molo najmniejsze dzieci, niepełnosprawni do 26 lat i mieszkańcy z Kartą Sopocką.

 

Bilety będą dostępne w kasach molo i na platformie tobilet.pl.

 

Molo w Sopocie

 

Cała konstrukcja molo ma w sumie 511,5 m, z czego 458 metrów prowadzi nad wodą, a pozostały fragment nad plażą. Najszersza część mola, która znajduje się w całości nad plażą nazywana jest patelnią.

Sztorm na Bałtyku. Silne fale zniszczyły molo w Sopocie

Uszkodzenie spowodowane sztormem na Bałtyku dotyczą wszystkich dolnych poziomów konstrukcji. Wiatr osiąga do 95 kilometrów na godzinę, a fale...

zobacz więcej

Szerokość mola waha się od 10 do 26 metrów, nie wliczając dolnych pomostów służących do cumowania jednostek pływających.

 

Konstrukcja drewniana bazuje na palach sosnowych o średnicy od 30 do 60 cm wbitych w dno na głębokość od 5 do 12 metrów. Podkład pomostu tworzą deski sosnowe o grubości 6 cm, szerokości 15 cm i długości od 440 do 780 cm.

 

Spacerowicze i turyści chętnie odwiedzają to miejsce również ze względów zdrowotnych, gdyż stężenie jodu w miejscach najdalej wysuniętych w morze jest dwukrotnie wyższe niż na lądzie.

 

Czytaj także: Prace przygotowawcze do poszerzenia plaży w Rewie od Cypla Redłowskiego do mola 

 

Obecny kształt pomostu został nadany w 1927 r. z okazji 25-lecia miasta. W latach 1989-91 dobudowano żelbetową głowicę ochraniającą pomost główny.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej