RAPORT

Pogarda

„Rasistowska, seksistowska i homofobiczna”. Nowy raport o policji w Londynie

Londyńska policja (fot. Shutterstock/Ian_Stewart)
Londyńska policja (fot. Shutterstock/Ian_Stewart)

Najnowsze

Popularne

Londyńska policja (Met) jest instytucjonalnie rasistowska, mizoginiczna, homofobiczna i niezdolna do samodzielnej kontroli. Taki wniosek płynie z niezależnego raportu, który cytuje Agencja Reutera.

Zakuł w kajdanki, zgwałcił, zabił, a ciało podpalił. Dobiega końca proces policjanta z Londynu

W londyńskim sądzie rozpoczęły się mowy końcowe procesu Wayne'a Couzensa. To 48-letni były funkcjonariusz londyńskiej policji metropolitalnej,...

zobacz więcej

„To nie nasze zadanie jako społeczeństwa, by chronić się przed policją. Zadaniem policji jest ochrona nas, obywateli” – przekazała autorka raportu Louise Casey.


Jak dodała, „zdecydowanie zbyt wielu londyńczyków przestało ufać, że policja jest do tego zdolna”.

 

„Istnieje instytucjonalny rasizm, seksizm i homofobia wewnątrz organizacji wobec funkcjonariuszy i personelu, a także na zewnątrz organizacji pod względem sposobu nadzorowania społeczności policję” – stwierdzono w raporcie. Służby „zawodzą kobiety i dzieci”, donosi raport.


Casey podkreśliła, że w departamencie policji panował powszechny mobbing. „Funkcjonariuszki i żeński personel rutynowo spotykają się z seksizmem i mizoginią” – czytamy w tekście.

 

Czytaj także: W Londynie najwięcej zabójstw od lat. Plaga przemocy z użyciem noża


„Met nie chronił swoich pracownic ani członków społeczeństwa przed sprawcami w policji, którzy stosują przemoc domową, ani przed tymi, którzy nadużywają swojej pozycji do celów seksualnych” – napisano w sprawozdaniu.

Bili, aż stracił przytomność. 31-letni Polak skatowany w Londynie

„Bili mnie, aż straciłem przytomność. Bolą mnie plecy, oko, policzek i twarz” – tak swój pobyt w Londynie relacjonuje w rozmowie z „Daily Mail”...

zobacz więcej

Raport został zamówiony po tym, jak w marcu 2021 r. policjant uprowadził 33-letnią mieszkankę Londynu, używając swojej odznaki, a następnie zgwałcił ją i zamordował. W lutym tego roku został on skazany na wieloletnie więzienie za wielokrotne gwałty na kilkunastu kobietach na przestrzeni prawie 20 lat.


Jak wskazuje Agencja Reutera, w raporcie stwierdzono, że „policja w stolicy Wielkiej Brytanii jest zepsuta”, a „największą barierą dla naprawy tych służb jest ich kultura obrony i zaprzeczanie skali problemów”.

 

Czytaj także: Policjant seryjnym gwałcicielem. Sąd nie miał litości


Raport został zlecony przez ówczesną szefową londyńskiej policji Cressidę Dick po tym, jak w marcu 2021 r. policjant uprowadził 33-letnią mieszkankę Londynu, używając swojej odznaki, a następnie zgwałcił ją i zamordował. W lutym tego roku został on skazany na więzienie za gwałty na kilkunastu kobietach w ciągu prawie 20 lat.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej