RAPORT

Pogarda

Gwałtowny spadek rocznych zysków Rosnieftu. Efekt sankcji

Rosnieft za spadek zysków wini „czynniki niemonetarne”, podczas gdy Zachód nałożył sankcje (fot. Sergei Karpukhin / Reuters / Forum)
Rosnieft za spadek zysków wini „czynniki niemonetarne”, podczas gdy Zachód nałożył sankcje (fot. Sergei Karpukhin / Reuters / Forum)

Najnowsze

Popularne

Rosyjski państwowy gigant naftowy Rosnieft odnotował gwałtowny spadek rocznych zysków w następstwie zachodnich sankcji wobec kraju – podaje agencja AFP.

Urzędnicy pracujący przy kampanii Putina muszą wyrzucić swoje iPhone’y

Pracownicy Kremla zaangażowani w kampanię reelekcyjną Władimira Putina otrzymali zakaz używania iPhone’ów. Termin zawarty w ultimatum to 1 kwietnia...

zobacz więcej

Koncern należący do Kremla (rząd Federacji Rosyjskiej posiada ponad 75 proc. udziałów) ogłosił zysk netto w wysokości 813 mld rubli (10,5 mln dolarów) za ubiegły rok. To – jak zauważają eksperci – spadek o 7,9 proc. w porównaniu z 2021 r. 

 

Efekt sankcji na Rosję 

 

Sam Rosnieft wskazuje w komunikacie, że to „czynniki niemonetarne” odegrały dużą rolę w jego ubiegłorocznych przychodach. Zapewnia jednak, że odnotowane zyski „tworzą solidną podstawę” do wypłaty dywidendy. 

 

Zachodnie państwa nałożyły szereg sankcji na Rosję w związku z napaścią na Ukrainę – w tym także limit cenowy na ropę pochodzącą z tego kraju pod koniec 2022 r. 

 

Agencja AFP zauważa, że w 2021 r., do którego porównuje się obecny spadek zysków, był dla Rosnieftu rekordowy. Wtedy koncern zarobił netto 883 mld rubli.

 

Zobacz także: Nakaz aresztowania Putina to duży problem... w niemieckiej prasie 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej