
Lasy to nasze dobro narodowe, które powinno zostać w naszych rękach i działać na rzecz przyszłych pokoleń – powiedział wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Polityk skomentował w ten sposób działania Brukseli zmierzające do tego, by leśnictwo zostało przeniesione z kompetencji krajowych do dzielonych z Unią Europejską.
To haniebne oskarżenie można określić słowami Sienkiewiczowskiego Zagłoby: Zdrada, po trzykroć zdrada – powiedział Andrzej Józef Nowak, dyrektor...
zobacz więcej
Na początku lutego Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności Parlamentu Europejskiego wydała pozytywną opinię ws. zmiany traktatów, która przeniosłaby leśnictwo z kompetencji krajowych do tzw. kompetencji dzielonych między UE a państwa członkowskie. Do zmiany traktatów konieczna jest zgoda wszystkich państw Wspólnoty.
Pomysł skrytykowali minister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa, a także przedstawiciele Lasów Państwowych. Rzecznik rządu Piotr Müller stwierdził, że nie ma takiej możliwości. Zaznaczył, że jeśli zajdzie potrzeba, Polska zastosuje weto.
O próbę przejęcia kontroli nad Lasami Państwowymi przez Unię Europejską pytany był w rozmowie z portalem dorzeczy.pl wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.
Zdaniem polityka oznacza to „konsekwentne pozbawianie krajów członkowskich kompetencji, której celem jest stworzenie europejskiego państwa federalnego”. Jak wyjaśniał, „chodzi o stworzenie z UE landów ze stolicą w Berlinie”.
– Lasy Państwowe stanowią 1/3 naszego kraju, a patrząc na to, jakie środowiska chcą przejąć kompetencje, to jest to wytyczenie drogi, w której realne jest sprywatyzowanie lasów w przyszłości. Próbowała już tego Platforma Obywatelska, chciałaby Europejska Partia Ludowa, a my absolutnie nie możemy na to pozwolić – mówił Ozdoba.
O polskim leśnictwie decydować będą unijni urzędnicy, a nie polski rząd? Taki pomysł przedstawiła jedna z komisji Parlamentu Europejskiego, która...
zobacz więcej
Zdaniem wiceministra UE i kraje europejskie nie mają takich doświadczeń jak Polska w tym obszarze.
– Polska ma ponad stuletnią tradycję zarządzania lasami, mamy doskonałe rozeznanie tej struktury, a kiedy dochodziło do sporów pomiędzy Polską i UE ws. gospodarki leśnej, to z perspektywy czasu nikt nie polemizuje z nami, czy mieliśmy rację, bo oczywistym jest, że ją mieliśmy – wskazał.
Był też pytany o słowa ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, który mówił, że UE planuje wprowadzenie zakazu wejścia do ok. 1/3 lasów, w tym zakaz zbierania grzybów, jagód itd. Ozdoba ocenił, że jeżeli lasy przejdą w kompetencje europejskich urzędników, to scenariusze wydające się w Polsce niemożliwe, są realne w UE.
– Minister Ziobro ma tutaj niewątpliwie rację. Polskie lasy dobrze funkcjonują, ponieważ prowadzona jest w nich odpowiednia gospodarka, taka jak dokładna i mądra ścinka, odpowiednie nasadzenia, tak aby pobierać drewno z lasu i dbać o nowe drzewa. Lasy to nasze dobro narodowe, które powinno zostać w naszych rękach i działać na rzecz przyszłych pokoleń – podkreślił.
Ocenił, też, że w całej tej sprawie może chodzić o majątek Lasów Państwowych.
– Gdyby podliczyć majątek polskich lasów oraz podliczyć pieniądze, które można uzyskać z tytułu zarządzania tym majątkiem, to faktycznie wielu lobbystów może chcieć przejąć ten obszar. Na końcu ktoś będzie chciał sprzedać lasy i zarobić gigantyczne pieniądze. Nie pozwolimy na to – dodał.