RAPORT

Pogarda

TikTok na cenzurowanym. BBC wzywa pracowników do usunięcia aplikacji

Coraz więcej państw i instytucji zakazuje używania TikToka (fot. PAP/EPA/ANDY RAIN)
Coraz więcej państw i instytucji zakazuje używania TikToka (fot. PAP/EPA/ANDY RAIN)

Najnowsze

Popularne

Brytyjski nadawca publiczny BBC poinformował, że zalecił pracownikom usunięcie z urządzeń firmowych należącej do chińskiej firmy aplikacji TikTok, o ile nie jest ona pożądana z powodów zawodowych.

Przywódca Chin w Rosji. Spotka się z Putinem, którego ściga trybunał karny

Przywódca Chin Xi Jinping rozpoczyna wizytę w Rosji, gdzie jako pierwszy zagraniczny przywódca spotka się z Władimirem Putinem, odkąd...

zobacz więcej

BBC oświadczył, że wysłał do pracowników wiadomość, w której napisano: „Nie zalecamy instalowania TikToka na urządzeniu korporacyjnym BBC, chyba że istnieje uzasadniony powód biznesowy”.


„Jeśli nie potrzebujesz TikToka z powodów biznesowych, TikTok powinien zostać usunięty” – dodano w komunikacie.


Agencja AFP przypomina, że Wielka Brytania w czwartek ogłosiła zakaz korzystania z TikTok na urządzeniach rządowych, wpisując się w działania Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych.


Amerykańscy urzędnicy od lat podnoszą obawy, że popularny serwis do publikacji krótkich filmików jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego, ponieważ dane milionów jego użytkowników mogłyby wpaść w ręce komunistycznych władz ChRL. Pekin i TikTok temu zaprzeczają.


Używanie TikToka na służbowych telefonach zostało już zakazane w agencjach rządu federalnego USA, w rządzie Kanady i niektórych instytucjach Unii Europejskiej, a także w sektorze publicznym na Tajwanie – wynika z zestawienia agencji AP.

W środę ze względu na bezpieczeństwo cybernetyczne Rada Pragi zabroniła korzystania z tej aplikacji na telefonach służbowych pracowników ratusza oraz zaleciła, aby odinstalowali ją również ze swoich telefonów prywatnych.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


BBC jest pierwszą brytyjską organizacją medialną, która wydała wytyczne dotyczące TikToka i drugą na świecie po duńskim nadawcy publicznym. Korporacja wskazuje, że dużą obawą jest to, iż dane zbierane przez platformę z telefonów firmowych mogłyby zostać udostępnione chińskiemu rządowi przez firmę ByteDance (właścicielka TikToka - przyp. red.), której siedziba znajduje się w Pekinie.


TikTok twierdzi, że zakazy te są oparte na „fundamentalnie błędnych założeniach”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej