RAPORT

Pogarda

Pogarsza się sytuacja w Ameryce Łacińskiej. Głód coraz powszechniejszy

Sytuacja się pogarsza (fot. Chepa Beltran/Long Visual Press/Universal Images Group via Getty Images)
Sytuacja się pogarsza (fot. Chepa Beltran/Long Visual Press/Universal Images Group via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Pandemia koronawirusa, inflacja i ostatnio, zakłócenia w handlu światowym spowodowane wojną na Ukrainie nasiliły zjawisko głodu lub ostrego niedożywienia wśród ludności Ameryki Łacińskiej i Karaibów; prawie 268 mln jej mieszkańców – 40,6 proc. nie dysponuje wystarczającą ilością pożywienia na poziomie minimum dziennego.

Najszczęśliwsze kraje na świecie. Duży awans Polski, lider szósty rok ten sam

Odkąd w 2018 roku Finlandii przypadł tytuł najszczęśliwszego kraju na świecie, nie oddała go żadnemu innemu państwu. W tym roku ponownie udało się...

zobacz więcej

Nad rozwiązaniem tego problemu w regionie świata będącym jednym z wielkich eksporterów żywności będzie obradować w dniach 24-25 marca w Santo Domingo XXVIII Iberoamerykańska konferencja Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).


Zjawisko ciężkiego niedożywienia w krajach Ameryki Łacińskiej i Karaibów, według dokumentów opublikowanych przez FAO, zaczęło gwałtownie przyspieszać jeszcze przed wybuchem pandemii COVID-19.


W latach 2014-21 odsetek rodzin cierpiących na ostre niedożywienie lub głód wzrósł o 8,1 proc. – do 29,3 proc. Jest to najgorsza sytuacja od 2006 r.


56,6 mln mieszkańców regionu, to jest 8,6 proc. ludności, może liczyć tylko na jeden pełnowartościowy posiłek dziennie.


Dominikanka Josefina Stubbs, wybitna specjalistka w dziedzinie modernizacji rolnictwa, była dyrektor ds. Ameryki Łacińskiej w Międzyamerykańskim Funduszu Rozwoju Rolnictwa (FIDA), w wywiadzie dla agencji EFE zapowiedziała, że konferencja FAO na Dominikanie skupi się na „przenoszeniu doświadczeń z Europy”.


Ze względu na charakter rolnictwa w krajach Ameryki Łacińskiej – oświadczyła Stubbs – skupimy się na doświadczeniach małych nowoczesnych gospodarstw rolnych w Europie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej