RAPORT

Pogarda

Ferrari szantażowane. Wpłynęło żądanie okupu

Cyberatak, nie ma „żadnego wpływu na działalność firmy” - zapewniono (fot. Pexels)
Cyberatak, nie ma „żadnego wpływu na działalność firmy” - zapewniono (fot. Pexels)

Najnowsze

Popularne

Ferrari poinformowało klientów, że jest szantażowane przez hakerów. Włoski producent samochodów sportowych przekazał, że został skontaktowany przez podmiot odpowiedzialny za zagrożenie z żądaniem okupu związanym z niektórymi danymi kontaktowymi klientów.

Problemy Credit Suisse. Szwajcarskie władze podjęły decyzję

Bank UBS przejmie Credit Suisse. Poinformowały o tym w niedzielę wieczorem władze Szwajcarii. Jak wyjaśniono, ma to „chronić szwajcarską gospodarkę...

zobacz więcej

„Z przykrością informujemy o cyberincydencie w Ferrari, gdzie podmiot stanowiący zagrożenie był w stanie uzyskać dostęp do ograniczonej liczby systemów w naszym środowisku IT” – podał producent samochodów.


Firma poinformowała, że po wpłynięciu żądania okupu rozpoczęto dochodzenie we współpracy z wiodącą globalną firmą zajmującą się cyberbezpieczeństwem. Ponadto poinformowano odpowiednie władze.


Ferrari o cyberataku


„Nie będziemy akceptować żądań okupu, ponieważ zgoda na takie żądania finansowałaby działalność przestępczą i pozwalała sprawcom na kontynuowanie ataków” – dodano w komunikacie. Ferrari podkreśliło, że cyberatak, nie ma „żadnego wpływu na działalność naszej firmy”.


Szef firmy Benedetto Vigna w mailu do klientów napisał, że niektóre dane dotyczące klientów zostały narażone, w tym nazwiska, adresy, adresy e-mail i numery telefonów. „Żadne szczegóły płatności i/lub numery kont bankowych i/lub inne wrażliwe informacje o płatnościach ani szczegóły samochodów Ferrari posiadanych lub zamówionych nie zostały skradzione”, wskazywał.

W oświadczeniu firmy nie ma wzmianki o ransomware, oprogramowaniu, które blokuje dostęp do systemu komputerowego lub uniemożliwia odczyt zapisanych w nim danych, a następnie żąda od ofiary okupu za przywrócenie stanu pierwotnego.


Niemiecki dziennik „Bild” przypomina, że w zeszłym roku w październiku pojawiły się pogłoski, że cybergang „RansomEXX” zaatakował Ferrari i umieścił dane w sieci. Mówiło się o siedmiu gigabajtach poufnych dokumentów. Firma zaprzeczyła, że taki atak miał miejsce.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej