RAPORT

Pogarda

Pierwszy dzień wiosny. Jaka czeka nas pogoda? [PROGNOZA]

Prognoza pogody na pierwszy dzień kalendarzowej wiosny (fot. PAP/Darek Delmanowicz)
Prognoza pogody na pierwszy dzień kalendarzowej wiosny (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Najnowsze

Popularne

We wtorek 21 marca przypada pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Wiosenna ma być także pogoda. Rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski przekazał, że temperatura maksymalna przekroczy 10 stopni Celsjusza, choć miejscami może także przelotnie popadać.

Od piątku prawdziwa wiosna. Coraz cieplej i ładniejsza pogoda

W piątek kontynuacja ocieplenia i ładnej pogody – zapowiada synoptyk IMGW Grażyna Dąbrowska. Najcieplej na południowym zachodzie kraju. Noc z...

zobacz więcej

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, północna i północno-zachodnia część kontynentu będzie pod wpływem układów niżowych z frontami atmosferycznymi. Pozostały obszar kontynentu będzie w zasięgu wyżów z centrami nad Balearami i Morzem Czarnym. Polska przejściowo dostanie się pod wpływ słabego klina wyżowego, jedynie na wschodzie kraju początkowo zaznaczy się obecność odsuwającej się na wschód zatoki niżowej. Będzie napływać nieco chłodniejsze powietrze polarne morskie.


– Temperatura maksymalna wyniesie od 7-8 stopni w Polsce północnej i północno-wschodniej, przez 10-11 w centrum, do 12 stopni na południowym zachodzie. Przelotne opady deszczu pojawią się w województwach zachodniopomorskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim, ale nie będą one intensywne – wskazał Walijewski.


IMGW: wiatr słaby


We wtorek spodziewane jest zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Wiatr słaby, nad morzem okresami umiarkowany, z kierunków zachodnich.


W Warszawie zachmurzenie duże, po południu z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu, zwłaszcza rano i przed południem. Temperatura maksymalna 11 stopni. Wiatr słaby, północno-zachodni, po południu zmienny. Ciśnienie w południe wyniesie 1001 hPa i będzie się wahać.Z każdym dniem ma być coraz cieplej, w drugiej połowie tygodnia na południowym zachodzie temperatura może wzrosnąć do 18 stopni. Rzecznik IMGW zaznaczył, że jeszcze nie należy pozbywać się zimowej odzieży.


– Według wstępnych prognoz w przyszłym tygodniu do Polski dotrze chłodne powietrze, i to na tyle chłodne, że wystąpią opady deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna będzie zdecydowanie niższa, rzadko gdzie przekroczy 10 stopni, a w nocy pojawią się wartości ujemne – mówił Walijewski. To oznacza, że będą ostrzeżenia przed przymrozkami.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


W wielu regionach, zwłaszcza na południu Polski, rośliny rozpoczęły już wegetację. Meteorolodzy radzą, aby na czas przymrozków zakryć je specjalną folią albo tekturą.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej