RAPORT

Pogarda

Brytyjscy rangersi szkolą terytorialsów [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

To pierwsze takie szkolenie w Polsce. W Toruniu trwa kurs instruktorów walki w terenie zurbanizowanym, organizowany przez Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Polacy trenują pod okiem żołnierzy sił specjalnych z 3 Batalionu Rangersów z Wielkiej Brytanii – informuje TVP3 Bydgoszcz.

Prezydent odwiedził Fabrykę Broni „Łucznik” w Radomiu, gdzie produkowane są karabinki Grot

Prezydent Andrzej Duda odwiedził Fabrykę Broni „Łucznik” w Radomiu. W zakładzie produkowane są m.in. karabinki Grot. Ich kolejną partię zamawiają...

zobacz więcej

Trwa szturm budynku, żołnierze próbują go opanować. Wchodzą do środka i po kolei eliminują przeciwników.


Pierwszy etap akcji polega na zebraniu informacji o tym, ile osób może znajdować się w środku i jakie mogą mieć uzbrojenie. Na drodze walczących w terenie zabudowanym stają zwykle różnego rodzaju pułapki czy miny. Trudno też dotrzeć do obrońców, którzy chowają się na osłoniętych bądź ufortyfikowanych pozycjach – relacjonuje TVP3 Bydgoszcz.


W pierwszych tego rodzaju ćwiczeniach w Polsce udział bierze kilkudziesięciu mundurowych ze służb specjalnych, Wojsk Obrony Terytorialnej i funkcjonariusze Straży Granicznej. Szkolenie prowadzą żołnierze wojsk specjalnych z III Batalionu Rangersów z Wielkiej Brytanii.


Walki w terenie zurbanizowanym


– Ja i moi żołnierze prowadzimy szkolenie w walkach w terenie zurbanizowanym w przestrzeni zamkniętej. Na tym etapie uczestnicy szkolenia są w stanie jako pluton przeprowadzić czyszczenie budynku. Żołnierze ćwiczą też taktykę, trenują oczywiście walkę w terenie zamkniętym, opatrywanie rannych i branie jeńców – tłumaczy instruktor III Batalionu Rangersów z Wielkiej Brytanii.


Biorący udział w szkoleniu uczą się nie tylko sposobu opanowania budynku, poruszania się po nim, czy zabezpieczania wejścia. Trenują także pracę w zespole. Walka w terenie zurbanizowanym nazywana jest „taktyką czarną”.

Hiszpański portal o terytorialsach: Jak gepardy na sawannie

„Obrona wolności zaczyna się w Polsce” – napisał hiszpański portal „El Español” w opublikowanym w sobotę reportażu na temat polskich Wojsk Obrony...

zobacz więcej

Wojna trwa dość często w miastach. Każde miasto i każdy budynek stanowi poniekąd troszkę taką fortecę, ponieważ daje zabezpieczenie. Żołnierze muszą potrafić wchodzić do tych budynków, robić to w pełni bezpiecznie – wskazuje ppor. Krzysztof Wójcik, oficer prasowy Centrum Szkolenia WOT w Toruniu.


Dwutygodniowe szkolenie ma przygotować instruktorów z Polski, którzy w przyszłości szkolić będą żołnierzy ze swoich brygad.


– To szkolenie pozwala nam rozpocząć tą współpracę szkoleniową z wojskami brytyjskimi. Mam nadzieję, że ona będzie kontynuowana z sukcesami – mówi płk Edward Chyła, komendant Centrum Szkolenia WOT w Toruniu.


Już teraz planowane są kolejne kursy prowadzone przez żołnierzy brytyjskich, między innymi dla snajperów, czy z medycyny pola walki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej