RAPORT

Pogarda

„Plan pokojowy dla Ukrainy musi obejmować wycofanie wojsk rosyjskich”

Koordynator komunikacji strategicznej Białego Domu John Kirby (fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO / POOL)
Koordynator komunikacji strategicznej Białego Domu John Kirby (fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO / POOL)

Najnowsze

Popularne

Amerykańskie władze uważają, że ogłoszenie w tym momencie rozejmu na Ukrainie utrwaliłoby rosyjskie zdobycze terytorialne. Komentując wizytę w Moskwie przywódcy Chin Xi Jinpinga koordynator komunikacji strategicznej Białego Domu John Kirby powiedział, że potencjalne plany zakończenia wojny muszą obejmować wycofanie wojsk rosyjskich z terytorium Ukrainy.

Rosja wszczęła postępowanie przeciw prokuratorowi Międzynarodowego Trybunału Karnego

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej wszczął postępowanie przeciw prokuratorowi i sędziom Międzynarodowego Trybunału Karnego, którzy wydali nakaz...

zobacz więcej

Podczas briefingu w Białym Domu John Kirby powiedział, że uznanie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy powinno być filarem planu zakończenia wojny.


– Zachęcamy prezydenta Xi do opowiedzenia się za tym zasadniczym elementem, jakim jest konieczność wycofania sił rosyjskich z suwerennego terytorium Ukrainy zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych – powiedział Kirby. Wskazał, że najprostszym sposobem zakończenia wojny byłoby zakończenie przez Rosję bombardowania ukraińskich miast, szpitali i szkół oraz wycofanie wojsk.


– Obawiamy się, że zamiast tego Chiny powtórzą wezwania do zawieszenia broni, które pozostawia siły rosyjskie wewnątrz Ukrainy. Jakiekolwiek zawieszenie broni bez usunięcia sił rosyjskich z Ukrainy faktycznie ratyfikowałoby nielegalną aneksję, umożliwiłoby okopanie się Rosji na swoich pozycjach i wznowienie wojny w bardziej korzystnym momencie – powiedział.


Dodał, że „świat nie powinien dać się nabrać na żadne taktyczne posunięcie Rosji wspomaganej przez Chiny”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej