RAPORT

Pogarda

Były szef biura SBU w obwodzie charkowskim oskarżony o zdradę. Działał na rzecz Rosji

Roman Dudin stanie przed sądem (fot. DBR)
Roman Dudin stanie przed sądem (fot. DBR)

Najnowsze

Popularne

Roman Dudin, były szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) w obwodzie charkowskim został oskarżony o zdradę w związku z inwazją rosyjską na Ukrainę – poinformowało Państwowe Biuro Śledcze (DBR). Śledczy zarzucają Dudinowi m.in. sabotaż i destabilizację administracji wojskowej. Grozi mu dożywotni pobyt w więzieniu.

Szpieg FSB miał zlokalizować składy zagranicznej broni i amunicji, by Rosjanie mogli je zaatakować rakietami

Kontrwywiad Służby Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymał w Mikołajowie wyjątkowo groźnego agenta rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Pod...

zobacz więcej

Funkcjonariusze DBR zakończyli przeprocesowe śledztwo przeciwko Romanowi Dudinowi, któremu zarzucono „zdradę i przestępstwa przeciwko ustalonej procedurze służby wojskowej”. Po zapoznaniu się obrony z tymi ustalaniami sprawa zostanie przekazana do sądu.


W maju Dudin został zwolniony ze stanowiska przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Od początku twierdził, że jest niewinny.

 

Tymczasem zarzuty stawiane mu przez DBR są najpotężniejszego kalibru. „Jak ustalono, (…) przed 24 lutego 2022 r. wiedział o wysokim prawdopodobieństwie rozpoczęcia ofensywy Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej na pełną skalę na terytorium Ukrainy. Ale zamiast organizować pracę, aby przeciwstawić się wrogowi, faktycznie zaangażował się w sabotaż” – poinformowało DBR.


DBR: chciał przejąć władzę

 

Według ustaleń biura, Dudin „zaangażował się w działania wywrotowe przeciwko Ukrainie, które spowodowały szkody dla zdolności obronnych i bezpieczeństwa państwa”, ponieważ był przekonany, że rosyjska ofensywa zakończy się sukcesem i „mając nadzieję, że jego postawa zostanie wzięta pod uwagę przez władze okupacyjne”.

Zabity jako zdrajca, pochowany z honorami. Pytania o likwidację ukraińskiego bankiera przez SBU

Denys Kiriejew, ukraiński bankier, współpracownik wywiadu wojskowego (HUR) i uczestnik rozmów z Rosją został w marcu zabity w samochodzie Służby...

zobacz więcej

„W szczególności zorganizował próbę odsunięcia przewodniczącego charkowskiej wojskowej administracji obwodowej (KhODA) od wykonywania powierzonych mu obowiązków. Celem tego aktu było uniemożliwienie wprowadzenia przez szefa KhODA niezbędnych środków reżimu prawnego stanu wojennego i próby przejęcia władzy państwowej w regionie” – czytamy w komunikacie DBR.


Według śledczych Dudin dyskredytował w mediach władze Charkowa i regionu i rozpowszechniał fałszywe informacje. DBR zarzuciło mu usiłowanie sparaliżowania agencji bezpieczeństwa regionu.


„Ponadto celowo nie zapewnił wykonania zadań powierzonych SBU w obwodzie charkowskim i wobec braku podstaw prawnych nakazał personelowi SBU w obwodzie charkowskim opuścić pomieszczenia administracyjne SBU i terytorium Charkowa. Celowo stworzył warunki do oddania wrogowi broni, zaopatrzenia wojskowego, środków wsparcia bojowego, środków ochrony osobistej dla żołnierzy w budynku SBU w regionie Charkowa” – poinformowało DBR.

 

Najłagodniejszym z zarzutów ciążących na Dudinie, jest opuszczenie miejsca służby bez ważnego powodu w czasie stanu wojennego.

 

Znaczna część obwodu charkowskiego została wyzwolona przez wojska ukraińskie we wrześniu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej