RAPORT

Pogarda

„Rząd jest martwy”, ale wciąż rządzi. Zabrakło kilku głosów. Reforma emerytalna przyjęta

Rząd Francji zachował stanowisko, a reforma emerytalna została przyjęta, na wieść o tym w stolicy Francji doszło do kolejnych starć z policją (fot.  PAP/EPA/TERESA SUAREZ, PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON)
Rząd Francji zachował stanowisko, a reforma emerytalna została przyjęta, na wieść o tym w stolicy Francji doszło do kolejnych starć z policją (fot. PAP/EPA/TERESA SUAREZ, PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON)

Najnowsze

Popularne

Wniosek o wotum nieufności dla rządu Francji, złożony w Zgromadzeniu Narodowym przez centrową grupę LIOT, został w poniedziałek wieczorem odrzucony. Do przyjęcia wniosku zabrakło dziewięciu głosów. Deputowani debatowali i głosowali nad wotum nieufności w związku z reformą emerytalną, która wywołała we Francji masowe protesty. Po odrzuceniu wniosku reforma została przyjęta.

Gorąco we Francji. Parlament pozbawiony głosu ws. reformy emerytalnej

Rząd Francji zdecydował się skorzystać z art. 49.3 konstytucji, który daje mu możliwość przyjęcia reformy emerytalnej bez poddawania jej projektu...

zobacz więcej

Za odwołaniem rządu premier Elisabeth Borne oddano 278 głosów, podczas gdy potrzeba było 287.


„Wraz z tym wnioskiem o wotum nieufności nic nie zostało załatwione. Setki tysięcy ludzi, którzy gromadzą się każdego dnia, nie zatrzymają się z tego powodu, że zabrakło dziewięciu małych głosów” – powiedziała po głosowaniu Mathilde Panot, posłanka lewicowej koalicji NUPES.


Francuzi chcą referendum ws. emerytur


Panot dodała, że w oczach Francuzów „rząd jest martwy” i wezwała prezydenta Emmanuela Macrona do przeprowadzenia referendum w sprawie reformy emerytalnej.


Czytaj także: Francja: Strajk śmieciarzy, tony śmieci na ulicach kilku miast


Głosowanie odbyło się w związku z przyjęciem w poprzednim tygodniu przez rząd kontrowersyjnych rozwiązań dla wprowadzenia reformy emerytalnej podwyższającej wiek przechodzenia na emeryturę z 62 do 64 lat. W procesie wprowadzania nowego prawa prezydent Macron i rząd zdecydowali się skorzystać z art. 49.3 konstytucji, który daje możliwość pominięcia głosowania w Zgromadzeniu Narodowym.


Lewica odmawia poparcia drugiego wniosku o wotum nieufności dla rządu, który złożyło skrajnie prawicowe Zjednoczenie Narodowe.

Po odrzuceniu wniosków o wotum nieufności dla rządu, reforma emerytalna została przyjęta. W odpowiedzi na wydarzenia w parlamencie doszło w Paryżu do starć protestujących z policją. Funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej