Przywódca Chin Xi Jinping przybył w poniedziałek z wizytą państwową do Rosji – podały media w obu krajach. Według zapowiedzi będzie w Moskwie rozmawiał z Władimirem Putinem o zacieśnianiu współpracy dwustronnej oraz o wojnie na Ukrainie. – Chińczycy będą wspierać Rosję, a jednocześnie grać odpowiedzialnego partnera, który rozmawia ze wszystkimi – powiedział w TVP Info dr Adam Eberhardt.
Były szef kolei ukraińskich w związku z wizytą poszukiwanego przez Trybunał Karny w Hadze Władimira Putina w Mariupolu zaproponował uruchomienie...
zobacz więcej
Państwowa chińska agencja prasowa Xinhua przekazała, że na cześć Xi zorganizowano w Rosji „wielką ceremonię powitalną”. Według tej agencji Xi i Putin przeprowadzą „dogłębną wymianę opinii na temat relacji dwustronnych oraz międzynarodowych i regionalnych kwestii będących przedmiotem wspólnego zainteresowania”.
Przywódca Chin wyraził oczekiwanie, że jego wizyta przyniesie nowy impet w relacjach rosyjsko-chińskich oraz zapewnił, że Chiny są gotowe „wraz z Rosją bronić ładu światowego opartego na prawie międzynarodowym” – podała Agencja Reutera, powołując się na rosyjskie media.
Przed wizytą Xi napisał w artykule dla rosyjskich mediów, że chińska propozycja zakończenia „kryzysu ukraińskiego” odzwierciedla „globalne spojrzenie”. Putin wyrażał natomiast duże oczekiwania w związku z wizytą swojego „starego dobrego przyjaciela” Xi – podał Reuters.
Idea chińskiej mediacji przyjmowana jest na Zachodzie z dużym sceptycyzmem, ponieważ Pekin nie potępił rosyjskiej inwazji, sprzeciwia się sankcjom nakładanym na Moskwę, a w opublikowanym przez niego „stanowisku w sprawie politycznego rozwiązania kryzysu ukraińskiego” nie ma wzmianki o wycofaniu rosyjskich wojsk z Ukrainy.
Obserwatorzy przyglądają się też kwestii potencjalnych dostaw uzbrojenia z Chin do Rosji. Władze USA twierdziły, że Pekin rozważa przekazywanie Moskwie broni i amunicji, a amerykańskie media podawały, powołując się na dane rosyjskiego urzędu celnego, że z Chin do Rosji trafiały produkty o podwójnym, cywilno-wojskowym zastosowaniu.
Poszukiwany międzynarodowym listem gończym Władimir Putin pojawił się okupowanych przez Rosję regionach Ukrainy. Według kremlowskich służb,...
zobacz więcej
Chińskie władze twierdzą, że sednem ich propozycji są zabiegi o zawieszenie broni i negocjacje pokojowe, ale zdaniem ekspertów w obecnej sytuacji zawieszenie broni pomogłoby Rosji, sankcjonując jej podboje i dając Putinowi czas na reorganizację sił i ponowne uderzenie.
Xi jest pierwszym zagranicznym przywódcą, który spotyka się z Putinem odkąd Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał nakaz jego aresztowania za zbrodnie wojenne na Ukrainie. Dla Xi jest to pierwsza zagraniczna podróż od rozpoczęcia bezprecedensowej trzeciej kadencji na stanowisku przewodniczącego ChRL.
W odniesieniu do nakazu aresztowania Putina za zbrodnie wojenne rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin ocenił w poniedziałek, że MTK powinien przyjąć „obiektywne i sprawiedliwe stanowisko”, działać „w zgodzie z prawem” i unikać „upolityczniania i podwójnych standardów”.
Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał w piątek nakaz aresztowania prezydenta Rosji. Sędziowie przychylili się do wniosku prokuratury, uznając, że są realne podstawy, by sądzić, że Putin jest odpowiedzialny za zbrodnie wojenne, które m.in polegają na bezprawnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji.