RAPORT

Pogarda

Zbrodniarz ścigany przez MTK przywitał w Moskwie Xi Jinpinga

Najnowsze

Popularne

Przywódca Chin Xi Jinping przybył w poniedziałek z wizytą państwową do Rosji – podały media w obu krajach. Według zapowiedzi będzie w Moskwie rozmawiał z Władimirem Putinem o zacieśnianiu współpracy dwustronnej oraz o wojnie na Ukrainie. – Chińczycy będą wspierać Rosję, a jednocześnie grać odpowiedzialnego partnera, który rozmawia ze wszystkimi – powiedział w TVP Info dr Adam Eberhardt.

Nowe połączenie kolejowe Mariupol-Haga? „Pierwszym pasażerem Putin”

Były szef kolei ukraińskich w związku z wizytą poszukiwanego przez Trybunał Karny w Hadze Władimira Putina w Mariupolu zaproponował uruchomienie...

zobacz więcej

Państwowa chińska agencja prasowa Xinhua przekazała, że na cześć Xi zorganizowano w Rosji „wielką ceremonię powitalną”. Według tej agencji Xi i Putin przeprowadzą „dogłębną wymianę opinii na temat relacji dwustronnych oraz międzynarodowych i regionalnych kwestii będących przedmiotem wspólnego zainteresowania”.


Przywódca Chin wyraził oczekiwanie, że jego wizyta przyniesie nowy impet w relacjach rosyjsko-chińskich oraz zapewnił, że Chiny są gotowe „wraz z Rosją bronić ładu światowego opartego na prawie międzynarodowym” – podała Agencja Reutera, powołując się na rosyjskie media.


Przed wizytą Xi napisał w artykule dla rosyjskich mediów, że chińska propozycja zakończenia „kryzysu ukraińskiego” odzwierciedla „globalne spojrzenie”. Putin wyrażał natomiast duże oczekiwania w związku z wizytą swojego „starego dobrego przyjaciela” Xi – podał Reuters.


Pekin nie potępił inwazji na Ukrainę, teraz proponuje mediacje


Idea chińskiej mediacji przyjmowana jest na Zachodzie z dużym sceptycyzmem, ponieważ Pekin nie potępił rosyjskiej inwazji, sprzeciwia się sankcjom nakładanym na Moskwę, a w opublikowanym przez niego „stanowisku w sprawie politycznego rozwiązania kryzysu ukraińskiego” nie ma wzmianki o wycofaniu rosyjskich wojsk z Ukrainy.


Obserwatorzy przyglądają się też kwestii potencjalnych dostaw uzbrojenia z Chin do Rosji. Władze USA twierdziły, że Pekin rozważa przekazywanie Moskwie broni i amunicji, a amerykańskie media podawały, powołując się na dane rosyjskiego urzędu celnego, że z Chin do Rosji trafiały produkty o podwójnym, cywilno-wojskowym zastosowaniu.Poszukiwany zbrodniarz w Mariupolu? Putin za kierownicą pod osłoną nocy [WIDEO]

Poszukiwany międzynarodowym listem gończym Władimir Putin pojawił się okupowanych przez Rosję regionach Ukrainy. Według kremlowskich służb,...

zobacz więcej

Chińskie władze twierdzą, że sednem ich propozycji są zabiegi o zawieszenie broni i negocjacje pokojowe, ale zdaniem ekspertów w obecnej sytuacji zawieszenie broni pomogłoby Rosji, sankcjonując jej podboje i dając Putinowi czas na reorganizację sił i ponowne uderzenie.


MTK: Nakaz aresztowania Putina


Xi jest pierwszym zagranicznym przywódcą, który spotyka się z Putinem odkąd Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał nakaz jego aresztowania za zbrodnie wojenne na Ukrainie. Dla Xi jest to pierwsza zagraniczna podróż od rozpoczęcia bezprecedensowej trzeciej kadencji na stanowisku przewodniczącego ChRL.


W odniesieniu do nakazu aresztowania Putina za zbrodnie wojenne rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin ocenił w poniedziałek, że MTK powinien przyjąć „obiektywne i sprawiedliwe stanowisko”, działać „w zgodzie z prawem” i unikać „upolityczniania i podwójnych standardów”.


Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał w piątek nakaz aresztowania prezydenta Rosji. Sędziowie przychylili się do wniosku prokuratury, uznając, że są realne podstawy, by sądzić, że Putin jest odpowiedzialny za zbrodnie wojenne, które m.in polegają na bezprawnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej