RAPORT

Pogarda

Najszczęśliwsze kraje na świecie. Duży awans Polski, lider szósty rok ten sam

Polska w pierwszej czterdziestce najszczęśliwszych krajów na świecie (fot. Shutterstock/mariusz.ks)
Polska w pierwszej czterdziestce najszczęśliwszych krajów na świecie (fot. Shutterstock/mariusz.ks)

Najnowsze

Popularne

Odkąd w 2018 roku Finlandii przypadł tytuł najszczęśliwszego kraju na świecie, nie oddała go żadnemu innemu państwu. W tym roku ponownie udało się jej zachować to miano i szósty rok z rzędu Finlandia znalazła się na szczycie rankingu World Happiness Report. Pod względem zadowolenia Finowie wyprzedzają mieszkańców Danii i Islandii, które także znalazły się na podium. W opublikowanym w poniedziałek rankingu Polska awansowała o dziewięć miejsc.

Polska awansuje. Jest 20. potęgą militarną świata

W ciągu ostatniego roku Polska awansowała o cztery pozycje i zajmuje 20. miejsce wśród potęg militarnych świata w najnowszej edycji rankingu Global...

zobacz więcej

W tym roku w pierwszej piątce rankingu znalazły się także Izrael, który awansował z zeszłorocznej dziewiątej pozycji i Holandia. Kolejne miejsca należą do Szwecji, Norwegii, Szwajcarii, Luksemburga i Nowej Zelandii.


Autorzy raportu zwracają uwagę na bardzo wysokie notowania krajów skandynawskich, które wyróżniają się na tle innych wysokim wskaźnikiem PKB na jednego mieszkańca, długością życia, wsparciem społecznym, niskim poziomem korupcji, hojnością i troską mieszkańców. Nic dziwnego, że od wielu lat plasują się one bardzo wysoko wśród najszczęśliwszych krajów na świecie. 

  

Polska w pierwszej czterdziestce 

 

Poza pierwszą dziesiątką zestawienia, które opiera się na danych ankietowych z badania Gallup World Poll, raport wymienia takie kraje, jak: Austria, Australia, Kanada, Irlandia, Stany Zjednoczone, Niemcy, Belgia, Czechy, Wielka Brytania i zamykająca pierwszą 20. Litwa.


W tym roku na stosunkowo wysoką pozycję mogła liczyć Polska, która w opracowanym zestawieniu uplasowała się na miejscu 39. To oznacza dla naszego kraju awans o 9 miejsc, względem 48. pozycji, którą Polska zajmowała w roku ubiegłym

  

Na samym dole zestawienia uplasowały się z kolei Republika Konga, Zimbabwe, Sierra Leone, Liban i zamykający całe zestawienie Afganistan, który zajmuje 137. miejsce. 

Eksperci podsumowujący tegoroczny raport zwrócili uwagę na dwa istotne czynniki. 

 

Więcej życzliwości i dobroczynności w czasie wojny i pandemii 

 

Pomimo wojny na Ukrainie i negatywnych skutków pandemii COVID-19, raport pokazuje, że ludzie na całym świecie pozostają odporni na przeciwności, o czym mają świadczyć średnie oceny życia, które w tak wymagającym czasie pandemii, wojny i inflacji są zbliżone do tych, deklarowanych przed pandemią.


Naukowcy i ekonomiści zaangażowani w opracowanie raportu podkreślają także znaczny wzrost życzliwości i dobroczynności ludzi, które w porównaniu z czasem przed pandemią wzrosły o około 25 proc. 

  

– Widzimy, że różne formy codziennej życzliwości, takie jak pomoc nieznajomemu, darowizna na cele charytatywne i wolontariat, są powyżej poziomu sprzed pandemii. Wykazano, że akty życzliwości prowadzą zarówno do większego szczęścia, jak i z niego wynikają – wyjaśniła psycholog społeczna prof. Lara B. Aknin z Uniwersytetu Simona Frasera. 

 

Zobacz także: Polska wysoko w rankingu konkurencyjności firm 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej