
To słuszna decyzja, ale... – niemiecka prasa komentując nakaz aresztowania prezydenta Rosji wskazuje na problematyczność decyzji Międzynarodowego Trybunału Karnego. Największa z trosk dotyczy potencjalnych negocjacji pokojowych. „Trudno sobie wyobrazić, że Putin może rozpocząć rozmowy z Ukrainą i (…) krajami, które otwarcie opowiadają się za ściganiem go jako zbrodniarza wojennego” – pisze jeden z dzienników.
Pod osłoną nocy Władimir Putin odwiedził okupowany przez Rosjan ukraiński Mariupol. W trakcie rozmowy z osobami przedstawionymi jako mieszkańcy...
zobacz więcej
Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał w piątek nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina. Sędziowie przychylili się do wniosku prokuratury.
Uznali, że są realne podstawy sądzić, że Putin jest odpowiedzialny za zbrodnie wojenne polegające na bezprawnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji.
Dziennik „Sueddeutsche Zeitung” wskazuje, że decyzja, by traktować Putina jago zbrodniarza wojennego jest słuszna. Jednocześnie wskazuje – przywołując komentarze zachodnich dyplomatów – że Putin może obawiać się opuszczenia Rosji, co w konsekwencji utrudni negocjacje pokojowe.
„Teraz pojawią się plakaty z jego zdjęciem jako poszukiwanego. Niebawem, cóż za perspektywa, mogą pojawić się nawet nagrody za wskazówki mogące pomóc w zatrzymaniu Putina” – przewiduje komentator gazety. Zauważa tym samym, że śledczy mogli zająć się Putinem już po 2014 r., ale przeszkodą były zachodnie rządy, w tym niemiecki, które na siłę upatrywały na Kremlu partnera do zachowania pokoju.
Regionalna gazeta „Reutlinger General Anzeiger” przywołuje z kolei słowa niemieckiego ministra sprawiedliwości o tym, że gdyby Putin pojawił się na terytorium Niemiec, to należałoby go aresztować. Ocenia jednak, że nadrzędnym celem Niemiec powinno być zakończenie wojny na drodze negocjacji.
„I oto druga strona medalu. Trudno sobie wyobrazić, że Putin może rozpocząć rozmowy z Ukrainą i wspierającymi ją krajami. A więc właśnie krajami, które otwarcie opowiadają się za ściganiem go jako zbrodniarza wojennego. (…) Oczywiście, że MTK postąpił konsekwentnie. Ale utrudnia to negocjacje pokojowe z Rosją, o ile w ogóle są one możliwe z Rosją pod przywództwem Putina” – wskazuje „Reutlinger General Anzeiger”.
Zobacz także: Poszukiwany zbrodniarz w Mariupolu? Putin za kierownicą pod osłoną nocy [WIDEO]