RAPORT

Pogarda

Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Gliński o możliwym terminie podpisania umowy

Projekt Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 u stóp Wzgórza Św. Wojciecha w Poznaniu (fot. wxca.pl)
Projekt Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 u stóp Wzgórza Św. Wojciecha w Poznaniu (fot. wxca.pl)

Najnowsze

Popularne

W kwietniu możliwe jest podpisanie umowy o współprowadzeniu Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości z władzami regionu. Umożliwi to współfinansowanie budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego – powiedział Radiu Poznań minister kultury Piotr Gliński.

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Obchody 104. rocznicy wybuchu insurekcji

27 grudnia po raz drugi przypada święto państwowe – Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Upamiętnia ono zryw Polaków przeciwko...

zobacz więcej

Nowa siedziba Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-19 zostanie zbudowana u stóp Wzgórza Świętego Wojciecha w Poznaniu. Według szacunków inwestycja będzie kosztować przeszło 370 mln zł.


Rozpoczęcie budowy zaplanowane jest na IV kwartał 2023 r., a zakończenie inwestycji – na koniec 2026 r.

 

MKiDN może dofinansować Wielkopolskie Muzeum Niepodległości

 

W styczniu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało o gotowości uczestniczenia w budowie nowej siedziby muzeum. Resort kultury podał też, że wraz z władzami województwa wielkopolskiego przystępuje do przygotowania umowy współprowadzenia Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości (WMN), którego oddziałem jest Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-19. Współprowadzenie umożliwi ministerstwu zaangażowanie w inwestycję.

 

Zobacz także: „Zwycięstwo”. Pierwszy pełnometrażowy dokument o powstaniu wielkopolskim


Minister Piotr Gliński powiedział, że prace nad kształtem umowy postępują. – Nie ma mowy o tym, żeby nie było dobrej atmosfery, bo po prostu chcemy osiągnąć wspólny cel i polityka się do tego nie miesza. Z moich informacji wynika, że w kwietniu jest szansa na to, żeby ta umowa była podpisana – poinformował. 

Na początku roku szef resortu podtrzymał, podczas spotkania z marszałkiem województwa wielkopolskiego Markiem Woźniakiem, deklarację finansowania przez budżet państwa 60 proc. wartości inwestycji.

103. rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego. Uroczystości w Poznaniu

Zyskujemy mocną kartę, żeby bardziej domagać się miejsca dla powstania wielkopolskiego w podręcznikach szkolnych – ocenił ustanowienie obchodzonego...

zobacz więcej

W ostatnich dniach Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu poinformował, że prawdopodobnie w czerwcu ogłoszony będzie przetarg na budowę nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-19. Pod koniec marca ma zostać ogłoszony konkurs na projekt ekspozycji stałej.


Niebawem też Sejmik Województwa Wielkopolskiego ma zająć się uchwałą w sprawie prowadzenia Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości jako wspólnej instytucji kultury Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Wielkopolskiego.

 

Szacowany całkowity koszt inwestycji, wraz z wydatkami poniesionymi do końca 2022 r., to 376 mln zł. Realizacja tego przedsięwzięcia na kwotę 370 mln zł została ujęta w Wieloletniej Prognozie Finansowej Województwa Wielkopolskiego na rok 2023 i lata następne.

 

Budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego

 

Celem budowy nowej siedziby muzeum będzie rozpowszechnianie wiedzy o wydarzeniu i upamiętnienie jego uczestników. Główną osią narracji tworzonej placówki będzie powstanie wielkopolskie. Ekspozycja stała ma też prezentować wcześniejsze doświadczenia Wielkopolan i skutki wielkopolskiej insurekcji.

 

Czytaj także: Finał konkursu na Muzeum Powstania Wielkopolskiego


Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. Ich ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej