RAPORT

Pogarda

Prymas Polski: Wiara jest wzrokiem otrzymanym od Boga

Prymas Polski abp Wojciech Polak  (fot. Robert Wozniak / Forum)
Prymas Polski abp Wojciech Polak (fot. Robert Wozniak / Forum)

Najnowsze

Popularne

Wiara jest wzrokiem otrzymanym od Boga. Każdej i każdemu z nas w sakramencie chrztu świętego Pan Jezus dosłownie otworzył oczy. Dał zdolność spojrzenia na siebie, na świat, na ludzi, na to, kim jesteśmy i co robimy właśnie w świetle wiary – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak 19 marca w Inowrocławiu.

„»Sąd Piłata« nad Janem Pawłem II”. Głos zabrali polscy bibliści

Dzieło Biblijne i Stowarzyszenie Biblistów Polskich uznają sąd nad osobą św. Jana Pawła II przeprowadzony w pseudo-reportażu TVN za powtórzenie...

zobacz więcej

Metropolita gnieźnieński przewodniczył mszy św. z okazji jubileuszu 100-lecia istnienia parafii, której patronuje św. Józef Oblubieniec Najświętszej Maryi Panny. Wspólnota – jak przypomniał – powstała wraz z odradzającą się po zaborach Polską, powołana do życia przez ówczesnego arcybiskupa gnieźnieńskiego i Prymasa Polski kard. Edmunda Dalbora, który w 1923 r. podzielił cały teren Inowrocławia na cztery parafie, w miejsce dotychczasowej jednej.

 
 
– Zapoczątkowane wtedy dzieło przez całe stulecie jednoczyło ludzi tutaj żyjących, prowadząc ich do spotkania z Chrystusem obecnym w Słowie i sakramentach i kształtując do owocnego życia we wspólnocie Kościoła – mówił abp Polak. 
 

 
Do wspólnoty tej – przypomniał dalej Prymas – włączeni zostaliśmy przez chrzest święty, w którym Bóg „dał nam zdolność nowego spojrzenia, dosłownie otworzył nam oczy, pozwalając patrzeć w świetle wiary na siebie samych, na świat, na innych ludzi, na to, kim jesteśmy i co robimy, na cel i sens naszego życia”. 

Mądre, zabawne, ponadczasowe. Przypominamy najbardziej znane cytaty Jana Pawła II

Papież Jan Paweł II w ciągu ponad 26 lat pontyfikatu opublikował dokumenty i wygłosił przemówienia, które oblicza się na 85 tys. stron druku. Wiele...

zobacz więcej

Ten cud nowych oczu – jak go nazywał papież Benedykt XVI – nie jest jednak końcem, ale początkiem, jest wezwaniem i zadaniem, by obracać się ku światłu, a nie od światła odwracać. 

 
 
– Święty Paweł mówi to bardzo wyraźnie: niegdyś byliście ciemnością, lecz teraz jesteście światłością w Panu: postępujcie jak dzieci światłości. To wezwanie i zadanie, które nas zobowiązuje. Nie my jesteśmy źródłem światła. Światłem jest Chrystus. Każda i każdy z nas jednak jest wezwany do przyjęcia Bożego światła, aby ukazać je innym całym swoim życiem – wskazał Prymas. 
 

 
Mszę św. koncelebrował bp Radosław Orchowicz, przed nominacją biskupią proboszcz inowrocławskiej parafii pw. św. Józefa, który dokładnie rok temu, 19 marca 2022, przyjął w katedrze gnieźnieńskiej święcenia biskupie. W uroczystości uczestniczyli także kapłani z Inowrocławia oraz związani z parafią, członkowie organizacji i wspólnot kościelnych, zaproszeni goście. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej