
Policjanci z Garwolina zatrzymali 22-letniego Nigeryjczyka, który oszukał 35-letnią mieszkankę powiatu garwolińskiego. Mężczyzna podając się za Amerykanina za pośrednictwem serwisu społecznościowego wyłudził od kobiety pieniądze. Został zatrzymany.
45-letnia kobieta straciła ponad 200 tys. zł. po tym, jak została oszukana przez osobę podającą się za amerykańskiego inżyniera. W ciągu kilku...
zobacz więcej
Nigeryjczyk nawiązał internetową znajomość z pokrzywdzoną, podając się za Amerykanina pracującego w Szkocji.
– Znajomość rozkwitała, gdy poinformował kobietę, że wysłał jej prezent. W przesyłce do Polski miał być pluszowy miś i pieniądze. Wysłał pokrzywdzonej zdjęcie paczki na potwierdzenie – powiedziała rzeczniczka Komendy Powiatowej w Garwolinie podkom. Małgorzata Pychner.
Po pewnym czasie kobieta otrzymała mail wzywający do uiszczenia opłat celnych za zagraniczną paczkę. Mieszkanka powiatu garwolińskiego przelała pieniądze na wskazane konto. Wtedy otrzymała wiadomość na komunikatorze, że stała się uczestnikiem przestępczego procederu prania brudnych pieniędzy.
– Żeby sprawa nie trafiła na policję, kobieta miała jeszcze zapłacić kolejne pieniądze. Wtedy zorientowała się, że padła ofiarą oszusta i powiadomiła policję – przekazała podkom. Pychner.
Mafia nigeryjska jest już dobrze zakorzeniona we Włoszech. Wskazuje na to nowy raport Antymafijnej Dyrekcji Śledczej (DIA), która zbadała zasady,...
zobacz więcej
Funkcjonariusze ustalili, że rzekomym Amerykaninem pracującym w Szkocji jest 22-letni Nigeryjczyk, studiujący na jednej z lubelskich uczelni. Mężczyzna został zatrzymany w Lublinie. W trakcie przeszukania jego mieszkania garwolińscy policjanci przejęli blisko 20 tys. zł.
Teraz śledczy weryfikują zebrany materiał pod kątem innych podobnych oszustw. To przestępstwo to jeden z przykładów tzw. oszustwa nigeryjskiego (z ang. Nigerian scam, 419 scam – od artykułu w kodeksie karnym Nigerii, dotyczącego tego przestępstwa).
Czytaj także: Mafijne macki sięgały po państwowe pieniądze w pandemii
Jak wyjaśniła podkom. Pychner to proceder przestępczy – oszustwo, najczęściej zapoczątkowane kontaktem przez pocztę elektroniczną, polegający na wciągnięciu (dawniej przypadkowej, teraz typowanej) ofiary w grę psychologiczną, której fabuła oparta jest na fikcyjnym transferze dużej kwoty pieniędzy, mającą na celu wyłudzenie pieniędzy.
Sprawca usłyszał zarzut i decyzją sądu został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące.