RAPORT

Pogarda

Urzędnicy pracujący przy kampanii Putina muszą wyrzucić swoje iPhone’y

Przewodniczący Komisji Ekologii i Ochrony Środowiska Władimir Burmatow na sesji rosyjskiej Dumy z iPhon'em (fot. duma.gov.ru)
Przewodniczący Komisji Ekologii i Ochrony Środowiska Władimir Burmatow na sesji rosyjskiej Dumy z iPhon'em (fot. duma.gov.ru)

Najnowsze

Popularne

Pracownicy Kremla zaangażowani w kampanię reelekcyjną Władimira Putina otrzymali zakaz używania iPhone’ów. Termin zawarty w ultimatum to 1 kwietnia i raczej nie jest to prima aprilis. Jak donoszą niezależne rosyjskie media, decyzję podjęto w obawie przed szpiegostwem.

W Rosji nadal jakby luksusowo. Tym szlakiem omijają zachodnie sankcje

W Rosji, na którą za atak na Ukrainę nałożono szereg surowych sankcji ekonomicznych, nadal dostępnych jest wiele luksusowych produktów, które...

zobacz więcej

Chodzi przede wszystkim o urzędników administracji prezydenta Rosji ds. polityki wewnętrznej, projektów publicznych i departamentów IT – działów zwanych „wewnętrznym blokiem” Kremla. 

 

– iPhone się skończył. Albo go wyrzuć, albo daj dzieciom – powiedział jeden z urzędników, cytowany przez „Kommiersant”. Jak dodaje, wszyscy będą musieli dostosować się do poleceń jeszcze w marcu. 

 

Zamiast iPhone’ów rosyjska Aurora 

 

Gazeta, powołując się na źródła na Kremlu, wskazuje, że zakaz obejmie także niektórych urzędników w regionalnych administracjach. W Moskwie uważa się, że iPhone'y są bardziej podatne na włamania i szpiegostwo ze strony zachodnich specjalistów niż inne smartfony

 

Co zamiast telefonów od Apple’a? Rosyjskie władze proponują podwładnym wymianę iPhone’ów na telefony z systemem Android lub chińskie „analogi”, które rzekomo mają być odporne na ataki hakerskie. W tym czasie Kreml chce odzwyczaić rosyjskich obywateli od zachodnich technologii za pomocą „suwerennego ekosystemu mobilnego” – czyli rodzimego systemu operacyjnego o nazwie Aurora – przypomina „Moscow Times”.

 

Zobacz także: Poszukiwany zbrodniarz w Mariupolu? Putin za kierownicą pod osłoną nocy [WIDEO]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej