RAPORT

Pogarda

Weteran wojny w Afganistanie aresztowany. Usłyszy zarzuty

Wojna w Afganistanie (fot.  Angela Wylie/The AGE/Fairfax Media via Getty Images via Getty Images)
Wojna w Afganistanie (fot. Angela Wylie/The AGE/Fairfax Media via Getty Images via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Policja aresztowała australijskiego weterana wojny w Afganistanie w związku z zabójstwem, które miał popełnić w tym kraju w trakcie międzynarodowej misji wojskowej, poinformowała agencja Associated Press. Takie zabójstwo jest kwalifikowane jako zbrodnia wojenna.

Gen. Milley: Afganistan to strategiczna porażka USA

Szef połączonych sztabów Sił zbrojnych USA generał Mike Milley wyraził przekonanie, że dwudziestoletnia wojna w Afganistanie okazała się...

zobacz więcej

Śledztwo wykazało, że z zarzutami niezgodnego z prawem postępowania w trakcie konfliktu może się zmierzyć nawet 19 australijskich żołnierzy.


41-letni były żołnierz został aresztowany w stanie Nowa Południowa Walia i ma zostać oskarżony o zabójstwo Afgańczyka w czasie, gdy weteran stacjonował w Afganistanie – oświadczyła australijska policja federalna. Mężczyźnie grozi dożywocie.

 

Policja współpracuje z australijską agencją śledczą Office of the Special Investigator (OSI), powołaną w 2021 r., w ramach śledztwa przeciwko australijskim elitarnym jednostkom wojskowym, które służyły w Afganistanie w latach 2005-2016.

 

Zabójstwo Afgańczyków

 

W opublikowanym w 2020 r. raporcie wojskowym przedstawiono dowody na to, że australijscy żołnierze wbrew zasadom prawa zabili 39 afgańskich więźniów, rolników i innych cywilów. Zabójstwa rozpoczęły się w 2009 r., większości z nich dokonano między 2012 a 2013 r.


W raporcie zalecono wszczęcie śledztwa w sprawie 19 australijskich żołnierzy.

 

Czytaj także: Weteran z Afganistanu chce 1,5 mln zł za ciężkie obrażenia. Ruszył proces

 

Ponad 39 tys. członków australijskiego personelu wojskowego służyło w Afganistanie przez 20 lat do 2021 r., gdy amerykańskie i międzynarodowe jednostki wycofały się z kraju.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej