RAPORT

Pogarda

Robot umili robotę. Pod warunkiem, że jest prosty

Roboty, które mają poprawiać samopoczucie pracowników (fot. University of Cambridge)
Roboty, które mają poprawiać samopoczucie pracowników (fot. University of Cambridge)

Najnowsze

Popularne

Brytyjscy naukowcy przetestowali roboty, których zadaniem był pozytywny wpływ na samopoczucie pracowników. Okazało się, że skuteczność ich działania była związana z wyglądem robota.

Czterodniowy tydzień pracy? To dobre i dla pracownika, i dla pracodawcy

Skrócenie czasu pracy o 20 proc. w skali tygodnia bez utraty wynagrodzenia doprowadziło do znacznego spadku poziomu stresu pracowników, redukcji...

zobacz więcej

Naukowcy z University of Cambridge w Wielkiej Brytanii przeprowadzili badanie w firmie zajmującej się doradztwem technologicznym przy użyciu dwóch robotów – trenerów dobrego samopoczucia. Badanie trwało cztery tygodnie i wzięło w nim udział 26 pracowników.


Cotygodniowe sesje „dobrego samopoczucia” prowadziły dwa roboty różniące się wyglądem. Choć miały identyczne głosy, mimikę i oprogramowanie, ich fizyczny wygląd wpływał na interakcję uczestników z nimi.

 

Wykorzystane w badaniu roboty to QTRobot (humanoidalny robot o wysokości około 90 cm) oraz Misty II (zabawkowy robot o wysokości 36 cm). Uczestnicy, którzy wykonywali ćwiczenia poprawiające samopoczucie z robotem przypominającym zabawkę, powiedzieli, że czują większą więź ze swoim „trenerem” niż uczestnicy, którzy pracowali z robotem humanoidalnym.

 

Naukowcy twierdzą, że na postrzeganie robotów ma wpływ kultura popularna, w której jedynym ograniczeniem tego, co mogą zrobić roboty, jest wyobraźnia. Jednak w konfrontacji z robotem w prawdziwym świecie często nie spełnia on oczekiwań.

 

Czytaj także: Stresujesz się w pracy? Postaw na biurku roślinę

 

Ponieważ przypominający zabawkę robot wyglądał na prostszy, uczestnicy mogli mieć mniejsze oczekiwania. Ostatecznie stwierdzili, że z tym robotem łatwiej się rozmawia i nawiązuje z nim kontakt.

Jak zbudować dobre samopoczucie? Na to musisz zwrócić uwagę

Australijscy naukowcy przeprowadzili największą jak dotąd analizę klinicznych badań sprawdzających różne metody na poprawę samopoczucia. Wyłoniło...

zobacz więcej

Z kolei ci uczestnicy badania, którzy pracowali z robotem humanoidalnym, stwierdzili, że ich oczekiwania nie odpowiadały rzeczywistości, ponieważ robot nie był w stanie prowadzić interaktywnych rozmów.


Naukowcy z University of Cambridge twierdzą, że ich badanie pokazuje, iż roboty mogą być użytecznym narzędziem do działań związanych ze zdrowiem psychicznym w miejscu pracy. Uważają też, że roboty mogą być trenerami dobrego samopoczucia pracowników, ale ważny jest ich wygląd.

 

Wyniki badań zostały przedstawione na międzynarodowej konferencji poświęconej interakcji człowiek-robot (ACM/IEEE International Conference on Human-Robot Interaction) w Sztokholmie.

 

WHO o zdrowiu pracowników

 

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca pracodawcom podejmowanie działań w celu promowania i ochrony dobrego stanu zdrowia psychicznego pracowników, ale wdrażanie programów z tym związanych jest często ograniczone przez brak pieniędzy i personelu. Roboty dają perspektywy pomocy w wypełnieniu tej luki, ale większość badań nad robotami i dobrym samopoczuciem w pracy przeprowadzono dotychczas tylko w warunkach laboratoryjnych. 

„Chcieliśmy wyjąć roboty z laboratorium i zbadać, w jaki sposób mogą być przydatne w prawdziwym świecie” – powiedział dr Micol Spitale, badacz z Wydziału Informatyki i Technologii University of Cambridge.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej