
Brytyjscy naukowcy przetestowali roboty, których zadaniem był pozytywny wpływ na samopoczucie pracowników. Okazało się, że skuteczność ich działania była związana z wyglądem robota.
Skrócenie czasu pracy o 20 proc. w skali tygodnia bez utraty wynagrodzenia doprowadziło do znacznego spadku poziomu stresu pracowników, redukcji...
zobacz więcej
Naukowcy z University of Cambridge w Wielkiej Brytanii przeprowadzili badanie w firmie zajmującej się doradztwem technologicznym przy użyciu dwóch robotów – trenerów dobrego samopoczucia. Badanie trwało cztery tygodnie i wzięło w nim udział 26 pracowników.
Cotygodniowe sesje „dobrego samopoczucia” prowadziły dwa roboty różniące się wyglądem. Choć miały identyczne głosy, mimikę i oprogramowanie, ich fizyczny wygląd wpływał na interakcję uczestników z nimi.
Wykorzystane w badaniu roboty to QTRobot (humanoidalny robot o wysokości około 90 cm) oraz Misty II (zabawkowy robot o wysokości 36 cm). Uczestnicy, którzy wykonywali ćwiczenia poprawiające samopoczucie z robotem przypominającym zabawkę, powiedzieli, że czują większą więź ze swoim „trenerem” niż uczestnicy, którzy pracowali z robotem humanoidalnym.
Naukowcy twierdzą, że na postrzeganie robotów ma wpływ kultura popularna, w której jedynym ograniczeniem tego, co mogą zrobić roboty, jest wyobraźnia. Jednak w konfrontacji z robotem w prawdziwym świecie często nie spełnia on oczekiwań.
Czytaj także: Stresujesz się w pracy? Postaw na biurku roślinę
Ponieważ przypominający zabawkę robot wyglądał na prostszy, uczestnicy mogli mieć mniejsze oczekiwania. Ostatecznie stwierdzili, że z tym robotem łatwiej się rozmawia i nawiązuje z nim kontakt.
Australijscy naukowcy przeprowadzili największą jak dotąd analizę klinicznych badań sprawdzających różne metody na poprawę samopoczucia. Wyłoniło...
zobacz więcej
Z kolei ci uczestnicy badania, którzy pracowali z robotem humanoidalnym, stwierdzili, że ich oczekiwania nie odpowiadały rzeczywistości, ponieważ robot nie był w stanie prowadzić interaktywnych rozmów.
Naukowcy z University of Cambridge twierdzą, że ich badanie pokazuje, iż roboty mogą być użytecznym narzędziem do działań związanych ze zdrowiem psychicznym w miejscu pracy. Uważają też, że roboty mogą być trenerami dobrego samopoczucia pracowników, ale ważny jest ich wygląd.
Wyniki badań zostały przedstawione na międzynarodowej konferencji poświęconej interakcji człowiek-robot (ACM/IEEE International Conference on Human-Robot Interaction) w Sztokholmie.
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca pracodawcom podejmowanie działań w celu promowania i ochrony dobrego stanu zdrowia psychicznego pracowników, ale wdrażanie programów z tym związanych jest często ograniczone przez brak pieniędzy i personelu. Roboty dają perspektywy pomocy w wypełnieniu tej luki, ale większość badań nad robotami i dobrym samopoczuciem w pracy przeprowadzono dotychczas tylko w warunkach laboratoryjnych.
„Chcieliśmy wyjąć roboty z laboratorium i zbadać, w jaki sposób mogą być przydatne w prawdziwym świecie” – powiedział dr Micol Spitale, badacz z Wydziału Informatyki i Technologii University of Cambridge.