RAPORT

Pogarda

Prezydent USA rozmawiał z premierem Izraela. Zaapelował o kompromis ws. reformy sądownictwa

Prezydent USA Joe Biden (fot. Getty Images)
Prezydent USA Joe Biden (fot. Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Prezydent USA Joe Biden wezwał w niedzielę premiera Izraela Benjamina Netanjahu do „kompromisu” w sprawie jego kontrowersyjnej reformy izraelskiego wymiaru sprawiedliwości – poinformował Biały Dom w komunikacie.

USA: koniczyna dla prezydenta Joe Bidena

Prezydent USA Joe Biden i premier Irlandii Leo Varadkar rozmawiali w piątek w Białym Domu m.in. o pomocy Ukrainie oraz porozumieniu między UE i...

zobacz więcej

Według Białego Domu podczas rozmowy telefonicznej z premierem Izraela prezydent USA powiedział, że reforma musi respektować fundamentalne wartości demokratyczne.


Joe Biden podkreślił swoje przekonanie, że wartości demokratyczne zawsze były i muszą pozostać znakiem rozpoznawczym stosunków amerykańsko-izraelskich” – głosi komunikat.


Prezydent zaoferował wsparcie dla wysiłków podejmowanych na rzecz wypracowania kompromisu w sprawie proponowanych reform sądownictwa podał Biały Dom.


Szef izraelskiego rządu zapewnił Bidena, że Izrael był i pozostanie silną i żywą demokracją. Odnosząc się do planowanych zmian w sądownictwie podkreślił, że izraelska demokracja jest bezpieczna podało w komunikacie.


Antyrządowe protesty w Izraelu


Przedstawiony na początku stycznia przez gabinet premiera Benjamina Netanjahu plan reformy sądownictwa jest postrzegany jako próba wzmocnienia władzy ustawodawczej i wykonawczej kosztem sądowniczej. Zakłada m.in. zwiększenie kontroli rządu nad procesem wyboru sędziów, a także możliwość uchylania orzeczeń Sądu Najwyższego większością 61 głosów w 120-osobowym jednoizbowym parlamencie Izraela Knesecie.


Plany reformy wywołały trwające już od tygodni protesty na ulicach izraelskich miast, przybierające czasem formę gwałtownych starć z policją. Prezydent Izraela Icchak Herzog oświadczył w środę, że kraj jest na krawędzi wojny domowej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej