RAPORT

Pogarda

„Jan Paweł jest dla mnie autorytetem” – po reportażu TVN znaczna zmiana

Po materiale TVN więcej Polaków uznaje św. Jana Pawła II za autorytet (fot. Franco Origlia/Getty Images; TT)
Po materiale TVN więcej Polaków uznaje św. Jana Pawła II za autorytet (fot. Franco Origlia/Getty Images; TT)

Najnowsze

Popularne

72 proc. ankietowanych zgadza się ze zdaniem „Jan Paweł II jest dla mnie autorytetem” – wynika z sondażu IBRIS przeprowadzonego w połowie marca. W grudniu 2022 r., przed emisją w TVN reportażu szkalującego Papieża Polaka, odsetek respondentów odpowiadających na takie pytanie twierdząco był aż o 14 pp. niższy.

Zgodnie z badaniami Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych z grudnia 2022 r. Jana Pawła II za autorytet uznawało 58 proc. Polaków. Bezpośrednio po emisji przez TVN reportażu „Franciszkańska 3” odsetek ten – według kolejnego badania tego samego instytutu – wzrósł do 65 proc., a w badaniu przeprowadzonym w dniach 13 – 15 marca sięgnął już 72 proc. 


Wyniki badania zostały zaprezentowane w programie Igora Janke „Układ Otwarty”.

 


Według opartego na materiałach Służby Bezpieczeństwa reportażu ks. kardynał Karol Wojtyła miał wiedzieć o problemie pedofili w Kościele – zanim został papieżem – i jako biskup krakowski miał dopuścić się w tych sprawach zaniechań. 

 


Od momentu emisji reportaż wzbudził zastrzeżenia wielu grup społecznych. Liczne skargi napłynęły w tej sprawie do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. 9 marca w związku ze szkalowaniem dobrego imienia papieża Polaka Sejm przyjął uchwałę w jego obronie

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej