
Władze Republiki Południowej Afryki skomentowały ewentualne aresztowanie prezydenta Federacji Rosyjskiej podczas jego sierpniowej wizyty na szczycie BRICS w tym kraju. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTK) wydał w piątek nakaz aresztowania rosyjskiego zbrodniarza wojennego.
Nie ma wątpliwości, że Rosja popełnia zbrodnie wojenne na Ukrainie. Popieramy pociągnięcie do odpowiedzialności zbrodniarzy wojennych – oznajmił...
zobacz więcej
Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie
Rzecznik prezydenta RPA Vincent Magwenya powiedział, że rząd jego kraju „jest świadomy swoich zobowiązań prawnych”. – Jesteśmy, jako rząd, świadomi naszego prawnego obowiązku. Jednak w okresie od teraz do szczytu pozostaniemy zaangażowani z różnymi zainteresowanymi stronami – powiedział Magwenya, którego cytuje agencja Reutera.
Dodał on też, że RPA „odnotowała nakaz aresztowania wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny”, ale – jak zaznaczył, rząd jego kraju wyraża zdecydowane pragnienie pokojowego uregulowania konfliktu na Ukrainie w drodze negocjacji.
Władimir Putin potwierdził swój udział w sierpniowym szczycie BRICS z udziałem przywódców Brazylii, Indii, Chin i RPA.
Republika Południowej Afryki ratyfikowała Rzymski Statut Międzynarodowego Trybunału Karnego, dlatego też ma prawny obowiązek zapewnienia wykonania nakazu aresztowania Putina.
Nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina za zbrodnie wojenne, który wydał Międzynarodowy Trybunał Karny, „to dopiero początek” –...
zobacz więcej
W piątek MTK w Hadze wydał nakaz aresztowania Władimira Putina i rosyjskiej komisarz do spraw praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej za popełnienie zbrodni wojennej – nielegalnej deportacji ukraińskich dzieci.
Południowoafrykański kraj podkreśla, że pozostaje bezstronny w konflikcie i wstrzymał się na przykład od głosowania nad rezolucją ONZ potępiającą inwazję Rosji na Ukrainę i wzywającą Moskwę do natychmiastowego wycofania swoich sił.
Wraz z 34 innymi krajami RPA wstrzymała się także od głosu w ONZ potępiającego aneksję przez Rosję ukraińskich terytoriów w październiku 2022 roku.
Wcześniej, w czerwcu 2015 roku ówczesny prezydent RPA Jacob Zuma odmówił aresztowania byłego prezydenta Sudanu Omara al-Bashira, gdy uczestniczył w szczycie Unii Afrykańskiej w Johannesburgu, choć ciążył na nim wyrok MTK.