RAPORT

Pogarda

Co zrobi RPA po wydaniu nakazu aresztowania zbrodniarza? Jest oświadczenie rządu

MTK wydał nakaz aresztowania Władimira Putina (fot. 	PAP/EPA/VLADIMIR GERDO /SPUTNIK/KREMLIN / POOL)
MTK wydał nakaz aresztowania Władimira Putina (fot. PAP/EPA/VLADIMIR GERDO /SPUTNIK/KREMLIN / POOL)

Najnowsze

Popularne

Władze Republiki Południowej Afryki skomentowały ewentualne aresztowanie prezydenta Federacji Rosyjskiej podczas jego sierpniowej wizyty na szczycie BRICS w tym kraju. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTK) wydał w piątek nakaz aresztowania rosyjskiego zbrodniarza wojennego.

Biały Dom: Popieramy pociągnięcie do odpowiedzialności zbrodniarzy wojennych

Nie ma wątpliwości, że Rosja popełnia zbrodnie wojenne na Ukrainie. Popieramy pociągnięcie do odpowiedzialności zbrodniarzy wojennych – oznajmił...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie


Rzecznik prezydenta RPA Vincent Magwenya powiedział, że rząd jego kraju „jest świadomy swoich zobowiązań prawnych”. – Jesteśmy, jako rząd, świadomi naszego prawnego obowiązku. Jednak w okresie od teraz do szczytu pozostaniemy zaangażowani z różnymi zainteresowanymi stronami – powiedział Magwenya, którego cytuje agencja Reutera.

 

Dodał on też, że RPA „odnotowała nakaz aresztowania wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny”, ale – jak zaznaczył, rząd jego kraju wyraża zdecydowane pragnienie pokojowego uregulowania konfliktu na Ukrainie w drodze negocjacji.


Władimir Putin potwierdził swój udział w sierpniowym szczycie BRICS z udziałem przywódców Brazylii, Indii, Chin i RPA.

 

Nakaz aresztowania Putina

 

Republika Południowej Afryki ratyfikowała Rzymski Statut Międzynarodowego Trybunału Karnego, dlatego też ma prawny obowiązek zapewnienia wykonania nakazu aresztowania Putina.

Szef kancelarii prezydenta Ukrainy: Nakaz aresztowania Putina „to dopiero początek”

Nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina za zbrodnie wojenne, który wydał Międzynarodowy Trybunał Karny, „to dopiero początek” –...

zobacz więcej

W piątek MTK w Hadze wydał nakaz aresztowania Władimira Putina i rosyjskiej komisarz do spraw praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej za popełnienie zbrodni wojennej – nielegalnej deportacji ukraińskich dzieci.

 

Stosunek RPA do wojny na Ukrainie

 

Południowoafrykański kraj podkreśla, że pozostaje bezstronny w konflikcie i wstrzymał się na przykład od głosowania nad rezolucją ONZ potępiającą inwazję Rosji na Ukrainę i wzywającą Moskwę do natychmiastowego wycofania swoich sił.

 

Wraz z 34 innymi krajami RPA wstrzymała się także od głosu w ONZ potępiającego aneksję przez Rosję ukraińskich terytoriów w październiku 2022 roku.

 


Wcześniej, w czerwcu 2015 roku ówczesny prezydent RPA Jacob Zuma odmówił aresztowania byłego prezydenta Sudanu Omara al-Bashira, gdy uczestniczył w szczycie Unii Afrykańskiej w Johannesburgu, choć ciążył na nim wyrok MTK.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej