RAPORT

Pogarda

Prof. Grosse: Macron złamał obietnicę złożoną Francuzom [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Podczas protestów „żółtych kamizelek” kilka lat temu Emmanuel Macron obiecywał Francuzom, że „nigdy więcej ponad ich głowami, bez konsultacji, nie przeprowadzi żadnej reformy”; teraz prezydent złamał tę obietnicę – mówił w TVP Info prof. Tomasz Grzegorz Grosse, politolog i socjolog. – To pokazuje, jak wygląda demokracja po europejsku, po francusku – dodał.

Protesty, płonące samochody i aresztowania. We Francji ciągle wrze [WIDEO]

Manifestacje przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego przez prezydenta Emmanuela Macrona stają się coraz bardziej gwałtowne. Podczas wczorajszych...

zobacz więcej

Francuski rząd zdecydował się w czwartek skorzystać z art. 49.3 konstytucji, który daje mu możliwość przyjęcia reformy emerytalnej bez poddawania jej projektu pod głosowanie w Zgromadzeniu Narodowym, izbie niższej parlamentu. Od tego czasu we Francji dochodzi do gwałtownych protestów.


W piątek w Zgromadzeniu Narodowym zostały złożone dwa wnioski o wotum nieufności dla rządu premier Elisabeth Borne. Poparcie dla prezydenta Emmanuela Macrona spadło do 28 proc., czyli do najniższego poziomu od czasu protestów „żółtych kamizelek” w 2019 roku. 


Złamane obietnice


Komentując protesty we Francji prof. Gross przypomniał, że już kilka lat temu podczas protestów „żółtych kamizelek” Macron obiecywał Francuzom, że „nigdy więcej ponad ich głowami, bez konsultacji, nie przeprowadzi żadnej reformy”.

– Tutaj złamał tę obietnicę. To pokazuje, jak wygląda demokracja po europejsku, po francusku przynajmniej – że jednak te oświecone elity, były bankier, technokrata – on wie najlepiej, co jest dobrego dla Francuzów i wbrew ich opinii, wbrew protestom lansuje bardzo trudną reformę – ocenił ekspert.

Poparcie dla prezydenta Macrona gwałtownie spada

Widać już pierwsze społeczne efekty decyzji prezydenta Francji, który omijając parlament podniósł wiek emerytalny. Poparcie dla Emmanuela Macrona...

zobacz więcej

– Natomiast na korzyść Macrona można powiedzieć, że członkostwo w strefie euro dla Francji się jednak nie opłaca chyba. Dlatego, że stosunkowo bogaty, wydawać by się mogło, jeden z największych krajów UE, jednak staje się coraz bardziej zadłużony. W tej chwili te wydatki rządowe jeszcze bardziej rosną ze względu na bardzo hojne dopłaty z budżetu państwa do rachunków energetycznych. Innymi słowy – te uwarunkowania walutowe i obecne kryzysy doprowadziły do tego, że Macron musi podejmować bardzo trudne decyzje – powiedział prof. Gross.


Jak dodał, Macon może z tego powodu ponieść bardzo wysoki koszt polityczny, łącznie z tym, że utraci swój rząd. – Czyli będzie musiał rządzić z premierem wywodzącym się z opozycji, jest taka bardzo prawdopodobna możliwość. Jeżeli tak się stanie, będzie mu bardzo trudno cokolwiek zrobić we Francji. Natomiast być może sytuacja budżetowa Francji jest tak trudna że on po prostu musi zrobić taką trudną reformę – podsumował gość TVP Info.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej