RAPORT

Pogarda

O tym Tusk nie powie. Horrendalne ceny warzyw i owoców w Europie

Donald Tusk obarcza winą PiS, ale o ogólnoeuropejskim kryzysie na rynku warzyw i owoców nie wspomina (fot.Ricardo Rubio/Europa Press via Getty Images, twitter.com)
Donald Tusk obarcza winą PiS, ale o ogólnoeuropejskim kryzysie na rynku warzyw i owoców nie wspomina (fot.Ricardo Rubio/Europa Press via Getty Images, twitter.com)

Najnowsze

Popularne

Donald Tusk załamuje ręce nad cenami warzyw i owoców i tęskni za 2015 r., gdy Platforma Obywatelska traciła władzę. Lider PO nie wspomina jednak, skąd biorą się rosnące ceny – nie tylko w Polsce, ale całej Europie. Winą były premier obarczył w całości Prawo i Sprawiedliwość.

„Zagadkowy" wzrost cen owoców i warzyw w supermarketach mimo niższych cen u producentów

W Hiszpanii odnotowuje się „zagadkowe” zjawisko: co najmniej 10 produktów żywnościowych, w tym owoce i warzywa, które potaniały u producentów na...

zobacz więcej

Donald Tusk w środę opublikował nagranie, w którym wskazywał na wysokie ceny żywności. Zestawia przy tym ceny z 2015 i 2023 r., wyraża tęsknotę za „ukochanym schaboszczakiem” po 12 zł/kg

 

Tusk ani słowem o europejskim kryzysie 

 

Lider PO opowiada o cenach pomidorów, cebuli czy oleju i twierdzi, że winę za drożyznę ponosi partia rządząca. Ani słowem nie wspomina o ogólnoeuropejskim kryzysie, o którym media we wszystkich państwach UE rozpisują się od miesięcy. Poniżej przypominamy doniesienia z ostatnich dni na temat sytuacji na europejskich rynkach. 

 

O manipulującej narracji Donalda Tuska pisaliśmy już na portalu tvp.info. Zgodnie z wątpliwą metodologią przyjętą przez byłego premiera, można powiedzieć, że za czasów, kiedy jego ugrupowanie współtworzyło rząd, cena kilograma schabu wynosiła... 40 tys. zł. Więcej w tym artykule.


Zobacz także: Rzecznik rządu przypomina Tuskowi, jak było, a jak jest [WIDEO]


W Hiszpanii duży popyt na jajka spowodował niedobory w niektórych supermarketach, w związku z czym zdecydowano się na wprowadzenie limitów. Podobnie w Wielkiej Brytanii sytuacja wygląda z pomidorami, gdzie na jednym paragonie można kupić maksymalnie trzy sztuki warzywa. Holandia racjonuje papryki – do dwóch sztuk na klienta, w Niemczech klienci skarżą się na ceny ogórków, a na Słowacji głośno jest o „kryzysie cebulowym”

 

Pogoda, inflacja i ceny energii 

 

Eksperci jednoznacznie wskazują, że za niedobory w uprawach odpowiedzialne są głównie ekstremalne zjawiska pogodowe: wyjątkowo niskie temperatury w południowej Hiszpanii i powodzie w Maroku, skąd produkty są najczęściej importowane. Swój wpływ mają też wysokie ceny energii i inflacja, które dotknęły szklarnie. 

 

Na problem kosztów zwraca również uwagę hiszpański dziennik „El Mundo”, warzywa są uprawiane w szklarniach zasilanych gazem, a rolnicy oszczędzają energię ze względu na rosnące koszty. Do tego rzeczywiście doszły niekorzystne warunki klimatyczne w rolniczej południowej Hiszpanii – ciepły początek zimy i mroźne ostatnie tygodnie, co spowodowało wzrost cen u źródła. W prowincji Almeria sprzedaż pomidorów, ogórków i papryki spadła o 21-25 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. 

 

Niemcy: Pustych półek nie będzie, ale jest drogo 

  

„Obecnie zaopatrzenie w świeże owoce i warzywa w Niemczech jest zabezpieczone” – zapewniała z kolei rzeczniczka niemieckiego ministerstwa rolnictwa gazecie „Rheinische Post” w kontekście pustych półek w Wielkiej Brytanii. Niemniej jednak, jak sama przyznała, niektóre owoce i warzywa znacznie zdrożały, w tym pomidory, papryka, ogórki, jak również mandarynki i klementynki. Powodem "niedoboru podaży" według ministerstw jest przede wszystkim chłodna pogoda na głównych obszarach upraw we Włoszech i Hiszpanii, ale także ograniczona ilość zbiorów w Maroku i Turcji. 

Prezydent Wrocławia odwiedził warzywniak. Podzielił się informacją o cenach warzyw

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk odwiedził warzywniak na Przedmieściu Oławskim. „Ogórki kiszone 16,99 zł/kg, kapusta kiszona 12,99 zł/kg, masło...

zobacz więcej

Klienci w Niemczech skarżą się szczególnie na ceny ogórków. Federalny Urząd Statystyczny w podsumowaniu ubiegłego roku stwierdził, że konsumenci musieli w 2022 r. zapłacić za warzywa o 10,7 proc. więcej niż rok wcześniej, a szczególnie mocno podrożały ogórki (o 26,2 proc.) i pomidory (o 16,9 proc.). 

  

Szwedzko-norweski zwrot 

 

W Szwecji media donosiły, że w br. po raz pierwszy doszło do sytuacji, że w miejscowościach przygranicznych to Szwedzi kupowali warzywa w Norwegii, a nie odwrotnie, jak ma to zwykle miejsce, z uwagi na wyższe ceny norweskiej żywności. 

  

Według statystyk Szwedzkiego Urzędu Statystycznego tylko w ciągu ostatnich dwóch miesięcy ceny porów wzrosły o 37 proc., ogórków o 14 proc., a pomidorów oraz marchwi o 11 proc. Eksperci przekonują, że jest to spowodowane pogodą na południu Europy oraz w Maroku, skąd do zimnej Skandynawii sprowadzane są warzywa oraz owoce, a dodatkowo część szwedzkich producentów zrezygnowała lub ograniczyła uprawy szklarniowe z uwagi na wysokie ceny energii. 

  

Holandia – ceny warzyw nawet o 50 proc. w górę 

 

Także w Holandii ceny warzyw i owoców gwałtownie wzrosły. Znaczna część warzyw takich jak kalafiory, brokuły, sałaty, pomidory pochodzi o tej porze roku z Hiszpanii, gdzie zbiory są mniejsze niż zakładano. Prowadzi to do cen wyższych o 25 do 50 proc. – według stowarzyszenia branżowego GroentenFruit Huis. Z tego powodu niektóre sklepy ustaliły limit maksymalnie dwóch papryk na klienta. 

Rosnące koszty energii zmusiły holenderskich hodowców pomidorów, którzy uprawiają rośliny pod lampami, do wyłączenia ponad 90 proc. z nich tej zimy. Jednak według grupy branżowej Glastuinbouw Nederland, lepsza pogoda, dłuższe godziny dzienne i niższe ceny energii pozwoliły holenderskim szklarniom wznowić pełną działalność przed zbiorami w przyszłym miesiącu. To powinno złagodzić deficyt, który opróżnia półki supermarketów w całej Europie. 

  

Węgry. 200 zł za kilogram sałatki 

 

Na Węgrzech wzrost cen owoców i warzyw w ostatnim czasie związany jest z najwyższą od prawie 30 lat inflacją (od listopada najwyższą w UE). W lutym wskaźnik inflacji wyniósł 25,4 proc., przy czym ceny żywności w porównaniu z lutym 2022 r. wzrosły o 43,3 proc. Szacuje się, że z powodu cen Węgrzy jedzą 10-15 proc. mniej owoców i warzyw niż w ubiegłym roku. 

Limit na jajka i drożyzna w sklepach rybnych w Hiszpanii

Sprzedaż ryb – świeżych, mrożonych, wędzonych i w konserwach – spadła w Hiszpanii w ciągu dwóch pierwszych miesięcy br. o blisko 20 proc. –...

zobacz więcej

Pomimo że obniżono podatek VAT na niektóre produkty spożywcze, to na owoce i warzywa wciąż obowiązuje 27-procentowa stawka. Sprawia to, że prawie wszystkie owoce i warzywa są droższe niż w krajach sąsiednich. Jak donosi portal Telex, w sieci marketów Spar cena sałatki owocowej (jagoda i truskawka) kosztowała 16,4 tys. forintów (ok. 203 zł) za kilogram. 

  

Portugalia: ceny podbija wojna na Ukrainie  

 

W Portugalii eksperci ds. handlu przyznają, że głównym powodem wzrostu cen warzyw i owoców był wybuch wojny na Ukrainie, który doprowadził do zwiększenia inflacji. „Jeśli porównamy wartość cen warzyw i owoców z 23 lutego 2022 r., czyli w przededniu wojny na Ukrainie, z cenami z 1 marca 2023 r. to zobaczymy, że średni koszyk tych produktów zwiększył swą wartość o 34,1 proc.” – szacuje organizacja obrony konsumentów Deco Proteste. 

  

Wśród sprzedawanych w portugalskich sklepach warzyw i owoców największy wzrost cen zanotowano w przypadku pomidorów. Ich cena w porównaniu do minionego roku wzrosła o ponad 100 proc. Jak powiedziała Maria Silva, współwłaścicielka gospodarstwa produkcyjno-rolnego pod Castelo Branco, na wschodzie kraju, wysoka cena pomidorów to m.in. efekt wzrostu kosztów energii, wody oraz siły roboczej. 

 

„Kryzys cebulowy” 

  

W Czechach ceny hurtowe warzyw importowanych w Czechach wzrosły w pierwszych tygodniach 2023 r. o kilkadziesiąt procent – wynika z danych Państwowego Funduszu Interwencji Rolnej. Według Unii Warzywnej Czech i Moraw (ZUCzM) wzrost cen papryki, pomidorów i ogórków, który znacznie przyspieszył na początku br., jest związany z sytuacją na rynku europejskim. 

KE wprowadzi nowe oznaczenia na etykietach produktów spożywczych

Komisja Europejska proponuje, aby etykiety na produktach spożywczych, prócz formuły „najlepiej spożyć przed”, zawierały również np. „często dobre...

zobacz więcej

W Słowacji zaczyna brakować cebuli. Rolnicy sądzą, że „kryzys cebulowy”, połączony z wyższymi cenami, potrwa do nowych zbiorów. Ceny na cebule wzrosły rok do roku o 20 proc. Według słowackiej Izby Rolno-Spożywczej (SPPK) niedobór warzyw, w tym cebuli, wynika z napięć geopolitycznych i niekorzystnej pogody związanej z powodziami w Pakistanie, przymrozkami w Azji Środkowej i suszą w Afryce Północnej. Rekordowo wysokie ceny na Słowacji notowane w przypadku papryki. Niektóre gatunki kosztują 7 euro za kilogram (33 złotych). 

  

Kraje bałtyckie liczą podwyżki 

 

Wskaźnik cen konsumpcyjnych wzrósł w lutym w Estonii o 17,6 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem 2022 r., za co odpowiadają przede wszystkim skoki cen żywności. Ceny cebuli wzrosły w tym okresie o 59 proc., pomidorów i kapusty – 17 proc., marchwi – niecałe 20 proc., a jabłek – 23 proc. w przypadku odmian rodzimych i 10 proc. w przypadku owoców importowanych. Jako przyczynę wzrostu cen – w tym owoców i warzyw – podaje się wzrost cen energii, które zaczynają obecnie powoli spadać. 

  

Na Łotwie ceny owoców w styczniu br. wzrosły o 20 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem poprzedniego roku, a ceny warzyw o 13,4 proc. Największy wzrost dotyczy ziemniaków, które podrożały o 50 proc. Jako przyczynę podaje się również słabe zbiory. 

 

Włosi liczą na stabilizację 

  

We Włoszech w drugiej części 2022 r. zanotowano podwyżki cen warzyw i owoców sięgające średnio kilkunastu procent, co wynikało ze znacznego wzrostu cen energii. Na początku br. wraz z obniżeniem cen prądu i gazu, zanotowano także spadek inflacji z ponad 11,5 proc. do 10 proc. – podał pod koniec lutego Instytut Statystyczny Istat. Notuje się ostatnio również stopniowe obniżenie cen warzyw i owoców. Według rolniczego związku Coldiretti ceny te, do niedawna uważane wręcz za rekordowe, spadły na razie nieznacznie. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej