RAPORT

Pogarda

„Większość Polaków pozostanie wierna nauczaniu Jana Pawła II”

Prof. Polak o PRL: Potrzebna jest głęboka wiedza dotycząca mechanizmów działania tego systemu (fot.PAP/Grzegorz Rogiński)
Prof. Polak o PRL: Potrzebna jest głęboka wiedza dotycząca mechanizmów działania tego systemu (fot.PAP/Grzegorz Rogiński)

Najnowsze

Popularne

Większość Polaków pozostanie wierna nauczaniu Jana Pawła II — ocenił zastępca przewodniczącego Kolegium IPN prof. Wojciech Polak. Według naukowca ataki na papieża Polaka oparte są bardzo często na „dowodach, które nie mają nic wspólnego z prawdą historyczną”.

Nowy Targ. Marsz w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II

Ulicami Nowego Targu przeszedł marsz w obronie dobrego imienia Jana Pawła II oraz wartości, które głosił. Prowadzący podkreślali, że bronią...

zobacz więcej

– Wnikliwi obserwatorzy pewnie spodziewali się takiego ataku na autorytet papieża Polaka. To swojego rodzaju dalszy ciąg przetaczającego się przez świat procesu laicyzacji. Teraz dochodzi do tego, że nie oszczędza się wielkiego, a może ostatniego wspólnego dla zdecydowanej większości Polaków autorytetu – powiedział zastępca przewodniczącego Kolegium IPN prof. Wojciech Polak.


Historyk z UMK w Toruniu podkreślił jednak, że w jego ocenie większość Polaków pozostanie wierna nauczaniu Jana Pawła II i będzie go traktowała jako wielki autorytet.


– Pojawiają się jednak pewne grupy, które od papieża będą się odcinały czy wręcz będą go krytykowały – używając argumentów wyssanych z palca. Wiele z podnoszonych bowiem „dowodów” nie ma nic wspólnego z prawdą historyczną – ocenił prof. Polak.

Naukowiec stwierdził, że nie budzi najmniejszego sporu fakt, iż problem pedofilii jest czymś odrażającym i należy go piętnować i ścigać z pełną mocą w każdym środowisku.


Wiele dokumentów jest niekompletnych


– Problem w badaniu tego problemu w polskim Kościele w okresie PRL-u jest bardzo duży, bo wiele dokumentów jest niekompletnych. Do tego trzeba pamiętać o pewnej specyfice postępowania Kościoła katolickiego i jego hierarchów w tamtym okresie. W latach 70. XX wieku, gdy biskup dostawał informację, że z jakimś księdzem jest „coś nie tak”, to nie miał możliwości – tak jak dzisiaj – zgłoszenia tego do organów ścigania. Wówczas bowiem nie było organów ścigania służących społeczeństwu, bo cały aparat państwowy był aparatem totalitarnego państwa skierowanym przeciwko obywatelom, a szczególnie przeciwko Kościołowi. Gdy taką informacją wpływała więc do biskupa, to musiał on rozważyć, czy dany ksiądz jest rzeczywiście pedofilem, czy też pada ofiarą SB-eckiej prowokacji, aby np. zmusić go do współpracy czy skompromitować – mówił prof. Polak.


W jego ocenie najgorsze było to, że „biskup nie miał pełnej możliwości weryfikacji, czy dane oskarżenie jest prawdziwe”.

Przełom w śledztwie ws. śmierci ks. Blachnickiego. Założyciel Ruchu Światło-Życie został zamordowany

Prokuratura Krajowa przekazała przełomowe informacje ze śledztwa dotyczącego śmierci księdza Franciszka Blachnickiego. Z ekspertyzy zwłok wynika,...

zobacz więcej

– Wysyłano więc często danego księdza w inne miejsce i polecano np. innemu biskupowi staranną pieczę nad takim duchownym. Problem dla historyków jest jednak dziś taki, że korespondencja między biskupami czasami w ogóle nie zachowała się. Kościół był oblężoną twierdzą w okresie komunizmu, więc z przezorności taką korespondencję niekiedy niszczono. Tropy pozwalające wyjaśnić poszczególne sprawy będą się więc urywać, mogą być niepełne. Dlatego potrzebna jest głęboka wiedza dotycząca mechanizmów działania tego systemu, różnych jego uwarunkowań. Mówię to z przykrością, ale młodym badaczom czy dziennikarzom takiej wiedzy, odnośnie kontekstu czasów, często brakuje – powiedział prof. Polak. Takimi sprawami powinni więc zajmować się wykwalifikowani historycy, którzy „umieją czytać źródła SB-eckie.


 Zadanie dla historyków


Zdaniem prof. Polaka w Polsce jest spora grupa badaczy, głównie w IPN, którzy mogą podjąć się zadania zmierzenia z tym tematem, pokazania prawdy historycznej. Ocenił, że poważna publikacja w tej sprawie byłaby bardzo pomocna i jest wręcz konieczna.


Przestrzegł też przed jednowymiarowym patrzeniem na dziedzictwo papieża Polaka. – Zasługi papieża Jana Pawła II dla polskiej niepodległości, dla wyzwolenia Europy Środkowo-Wschodniej, dla przemian na całym świecie, są olbrzymie. To trzeba doceniać, trzeba o tym mówić. To pewna „szatańska metoda”, aby wyszukać pewien wątek z fałszywymi tropami, z fałszywymi uzasadnieniami i przy pomocy tego wątku próbować kompromitować człowieka zmarłego wiele lat temu. Przecież Jan Paweł II sam się już nie obroni. To w mojej ocenie wyjątkowo niegodziwe działanie – dodał prof. Polak.


Dwa tygodnie temu TVN24 wyemitowało reportaż Marcina Gutowskiego „Franciszkańska 3” poświęcony kwestii tego, co papież Jan Paweł II wiedział o przypadkach pedofilii wśród księży. Opisane zostały w nim przypadki trzech księży: Bolesława Sadusia, Eugeniusza Surgenta i Józefa Loranca oraz reakcja na nie ówczesnego metropolity krakowskiego kard. Karola Wojtyły. W reportażu pojawiły się również wypowiedzi holenderskiego dziennikarza Ekke Overbeeka, autora książki „Maxima Culpa. Co kościół ukrywa o Janie Pawle II”.


W odpowiedzi na ten reportaż Sejm przyjął uchwałę w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej