RAPORT

Pogarda

Poparcie dla prezydenta Macrona gwałtownie spada

Francuzi niechętni decyzjom Macrona, który podniósł wiek emerytalny (fot. Samuel Boivin/NurPhoto via Getty Images)
Francuzi niechętni decyzjom Macrona, który podniósł wiek emerytalny (fot. Samuel Boivin/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Widać już pierwsze społeczne efekty decyzji prezydenta Francji, który omijając parlament podniósł wiek emerytalny. Poparcie dla Emmanuela Macrona spadło do najniższego poziomu od czasu protestów „żółtych kamizelek” w 2019 roku – wynika z badania pracowni Ifop, opublikowanego w niedzielę przez tygodnik „Journal du Dimanche”. Francuskiego prezydenta popiera obecnie 28 proc. ankietowanych. Na ulicach francuskich miast, zwłaszcza Paryża, nie ustają protesty. Demonstranci palą samochody i demolują sklepy, a policja prowadzi akcję aresztowań.

Protesty, płonące samochody i aresztowania. We Francji ciągle wrze [WIDEO]

Manifestacje przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego przez prezydenta Emmanuela Macrona stają się coraz bardziej gwałtowne. Podczas wczorajszych...

zobacz więcej

Tygodnik co miesiąc publikuje swój barometr polityczny, przygotowywany przez ośrodek Ifop. Jego najnowsze wyniki przyniosły złe wiadomości dla urzędującego prezydenta.


Poparcie dla Emmanuela Macrona spadło do 28 proc. Jak zauważyła gazeta, francuski przywódca płaci cenę za niepopularną reformę systemu emerytalnego.


– Tak wysoki poziom dezaprobaty dla Macrona miał ostatnio miejsce pod koniec kryzysu związanego z protestami „żółtych kamizelek” – skomentował wyniki sondażu dyrektor Ifop Frederic Dabi, cytowany w „Journal du Dimanche”. Dabi przypomniał, że popularność polityka spadła o 13 procent od czasu jego reelekcji w maju 2022 roku.

Badanie przeprowadzono w dniach 9-16 marca na reprezentatywnej grupie 1928 osób w wieku powyżej 18 lat. Margines błędu wynosił od 1 do 2,3 proc.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej