RAPORT

Pogarda

Warszawa, rok 1905, rosyjskie prowokacje. Rusza nowy serial TVP: „Polowanie na ćmy” [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Telewizja Polska zaprasza na premierę nowego polskiego serialu historycznego „Polowanie na Ćmy” w reżyserii Michała Rogalskiego. Wybuch bomby podłożonej przez młodego rewolucjonistę zaczyna opowieść o wydarzeniach, które wstrząsnęły życiem Warszawy w 1905 roku. Rosyjskie represje coraz bardziej przybliżają Polaków do zrywu niepodległościowego. – Historycy mówią, że bez roku 1905 nie byłoby roku 1918 – mówi prezes TVP Mateusz Matyszkowicz. Premierowy odcinek już w niedzielę 19 marca o godz. 20:20 na antenie telewizyjnej Jedynki.

Zginęła, bo postawiła się mafii reprywatyzacyjnej [WIDEO]

zobacz więcej

Podczas konferencji nt. planów produkcji polskich seriali, która odbyła się na początku marca, prezes Telewizji Polskiej Mateusz Matyszkowicz mówił, że serial kostiumowy „Polowanie na Ćmy” opowiadając dobrą historię, opowiada historię Polski.  

 

Matuszkowicz: Serial odsłania rosyjskie mechanizmy 

 

– Jesteśmy w roku 1905. W Warszawie trwa Powstanie. Historycy mówią, że bez roku 1905 nie byłoby roku 1918. To Powstanie pokazujemy na warszawskiej Pradze, w miejscu bardzo szczególnym, specyficznym, którego tak naprawdę już nie ma. Warszawa wielonarodowa, wieloetniczna. Widzimy zaborcę rosyjskiego, który robi to, co robi także dzisiaj. Ten serial odsłania rosyjski mechanizm zarządzania podbitymi terytoriami poprzez wzniecanie waśni na tle etnicznym – tłumaczył prezes TVP. 

 

Scenariusz serialu powstał na podstawie powieści Wacława Holewińskiego „Pogrom 1905”. – Przeniesienie tej historii było bardzo inspirujące – wyjaśniał reżyser obrazu „Polowanie na Ćmy” Michał Rogalski.  

 

– Zasługą Wacka Holewińskiego jest to, że przeprowadził całą intrygę i stworzył takie założenie, że faktycznie wszystkie te zamieszki były owocem rosyjskiej prowokacji – to jedna z tez, która jest najbardziej prawdopodobna. Stworzenie Warszawy polsko-żydowsko-rosyjskiej 1905 roku, było fantastyczną podróżą dla nas wszystkich – wskazuje twórca. 

 

„Bohaterkami silne kobiety” 

 

Siedmioodcinkowy serial przedstawia wydarzenia rewolucji 1905 roku w zaborze rosyjskim oraz rozgrywające się na jej tle romanse, towarzyskie intrygi oraz afery kryminalne. – Bohaterkami opowieści są przede wszystkim silne kobiety, które pragnęły włączyć się w walkę o niepodległe państwo polskie – mówił Mateusz Matyszkowicz. 

 

Autorkami scenariusza na podstawie powieści Wacława Holewińskiego „Pogrom 1905” są Katarzyna Tybinka oraz Anna Gabryś. W rolach głównych wystąpili: Sonia Mietielica, Monika Krzywkowska, Piotr Nerlewski oraz Daria Polunina, Karolina Rzepa, Przemysław Stippa i Piotr Siwek

 

Zobacz także: „Wiesz czy nie wiesz?” – rusza nowy teleturniej z udziałem gwiazd

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej