RAPORT

Pogarda

Strefa Tempo 30 w Warszawie? „Ratusz zaskoczony skalą oporu mieszkańców”

Warszawski ratusz wycofa się z pomysłu wprowadzenia strefy Tempo 30? (fot. PAP/DPA Jörg Carstensen, Piotr Nowak)
Warszawski ratusz wycofa się z pomysłu wprowadzenia strefy Tempo 30? (fot. PAP/DPA Jörg Carstensen, Piotr Nowak)

Najnowsze

Popularne

Z uwagi na wyborczy kalendarz Platformie Obywatelskiej może nie być na rękę pomysł wprowadzenia w Warszawie strefy Tempo 30 – ocenia radny PiS i wiceprzewodniczący miejskiej komisji infrastruktury i inwestycji Maciej Binkowski. Jego zdaniem władze PO mogą ukrócić kolejny „skok na kasę” w wykonaniu Rafała Trzaskowskiego. Także sam ratusz jest zaskoczony skalą oporu mieszkańców – dodaje Binkowski.

Trzaskowski w reklamie targów mieszkaniowych. Organizatorem firma związana z Onetem

Tego jeszcze nie było. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wystąpił w reklamie zachęcającej do udziału w... wirtualnych targach mieszkaniowych....

zobacz więcej

Niedawno zakończył się pierwszy etap konsultacji w sprawie wprowadzenia strefy Tempo 30. Pomysł jej wprowadzenia ma wielu zagorzałych propagatorów jak i przeciwników. 


– Wydaje mi się, że ratusz jest zaskoczony skalą oporu mieszkańców i kontrowersji, jakie budzi strefa Tempo 30. Mnie osobiście to nie dziwi, bo my już od dawna apelowaliśmy, mówiliśmy, że to zły pomysł. Prosiliśmy, żeby miasto i pan Trzaskowski zatrzymali się. Jest to bardzo kontrowersyjny temat, budzący protesty i kontrowersje – powiedział Binkowski. – A przypominam, że wchodzimy w okres wyborczy – dodał. 

  

„Telefon od kierownictwa PO” 

 

Przypomniał o sytuacji, która miała już miejsce w tej kadencji samorządu, kiedy prezydent Trzaskowski chciał zrobić przysłowiowy „skok na kasę” i gwałtownie podniósł opłatę za użytkowanie wieczyste. 

 

– Dostał telefon od kierownictwa Platformy Obywatelskiej, że ma się z tego pomysłu wycofać, bo ze względu na kalendarz wyborczy, to nie jest dobry czas na takie decyzje – zaznaczył radny. – Obstawiam, że mamy tu do czynienia z podobną sytuacją. Platforma Obywatelska po prostu boi się rozgniewać swoich wyborców mieszkających w Warszawie na parę miesięcy przed wyborami parlamentarnymi – podkreślił. 

Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski pytany o decyzję w sprawie strefy Tempo 30 odpowiedział, że odbędą się jeszcze konsultacje dzielnicowe. 

 

Zobacz także: Trzaskowski powiększa strefę płatnego parkowania. Co na to warszawiacy? [SONDA]

teraz odtwarzane
Trzaskowski powiększa strefę płatnego parkowania. Co na to warszawiacy? [SONDA]

Trzaskowski broni strefy Tempo 30 


– Chcemy, żeby mieszkańcy mogli się zapoznać z dokładnymi mapami, gdzie ewentualnie takie ograniczenia miałyby być wprowadzone i na razie nie ma żadnej decyzji w tej sprawie. Konsultujemy ją i w momencie, kiedy konsultacje się zakończą będziemy informować o konkretnych decyzjach w tej sprawie – podkreślił. 

Ks. Blachnicki został zamordowany. Przed śmiercią inwigilowało go małżeństwo Gontarczyków

Prokuratura ujawniła, że ze śledztwa dot. śmierci ks. Franciszka Blachnickiego wynika, iż założyciel Ruchu Światło-Życie został w 1987 r....

zobacz więcej

Zaznaczył, że plany wprowadzenia strefy Tempo 30 dotyczą ulic mniejszych, na których same dzielnice wprowadzają tego typu ograniczenia. – Nie dotyczą ulic przelotowych czy wylotowych z miasta, gdzie wiadomo, że prędkość poruszania będzie inna – dodał. 

 

– Rząd PiS podjął zobowiązania w tej sprawie, jeżeli chodzi o kwestie związane z polityką miejską. Są dokumenty rządowe, w których są jasne zalecenia mówiące o tym, żeby wprowadzać tego typu strefy bezpieczeństwa. Jest to trend europejski, który podziela rząd PiS. Natomiast my w Warszawie traktujemy tę sprawę bardzo poważnie i przede wszystkim poważnie traktujemy konsultacje z mieszkańcami – powiedział prezydent Warszawy. 

  

Mizerne efekty warszawskich konsultacji 

 

W ramach pierwszego etapu konsultacji odbyły się dwa spotkania online: 15 i 28 listopada ubr. Ponadto zorganizowano dwa punkty konsultacyjne w Centrach Aktywności Międzypokoleniowej; uwagi do mapy stref Tempo 30 można było również przesłać mailowo. 

  

Według raportu opublikowanego na stronie ratusza, konsultacje nie cieszyły się zainteresowaniem warszawiaków. W dwóch spotkaniach online wzięły udział łącznie tylko 153 osoby. Transmisję na YouTube w czasie rzeczywistym obejrzało 76 użytkowników, którzy komentowali, wyrażali swoje opinie i zadawali pytania (odpowiednio 491 i 270 wiadomości na czacie). Do zakończenia konsultacji społecznych transmisje ze spotkań wyświetlono odpowiednio 569 i 232 razy. 

  

Około 60 osób skorzystało z możliwości spotkania w punktach konsultacyjnych, z czego pisemne uwagi złożyło odpowiednio 6 i 25 osób). Przesłano również ponad 1100 uwag drogą mailową. 

 

Zobacz także: Raport C40 szkodzi PO, ale „bliskie otoczenie Donalda Tuska zaciera ręce” 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej