RAPORT

Pogarda

Pandemia COVID-19. WHO: współodpowiedzialne mogą być te zwierzaki

Szopy pracze były na targowisku w Wuhan i mogły być zakażone (fot. Shutterstock)
Szopy pracze były na targowisku w Wuhan i mogły być zakażone (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Doradcy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wezwali w sobotę Chiny do wydania wszystkich informacji związanych z genezą pandemii koronawirusa po tym, jak pojawiły się informacje, że na targowisku w Wuhan, które jest uważane za miejsce, gdzie pandemia mogła mieć swój początek, były obecne szopy pracze i mogły również zostać zarażone koronawirusem.

Tu nadal nosili maseczki. Nakaz przedłużony do końca marca

Rząd przedłużył do 31 marca 2023 r. aktualne ograniczenia epidemiczne, m.in. obowiązkowe maseczki w szpitalach i aptekach. Rozporządzenie w tej...

zobacz więcej

– Nadal wzywamy Chiny do przejrzystości w udostępnianiu danych, a także do przeprowadzenia niezbędnych dochodzeń i podzielenia się wynikami – powiedział w piątek dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. 


Nowe sekwencje koronawirusa, jak również dodatkowe dane genetyczne oparte na próbkach pobranych z targu żywych zwierząt w Wuhan w Chinach w 2020 r. zostały umieszczone w bazie danych GISAID przez chińskich naukowców na początku tego roku, umożliwiając ich przeglądanie przez badaczy z innych krajów - poinformowała Naukowa Grupa Doradcza WHO ds. Pochodzenia Nowych Patogenów (SAGO), którą cytuje agencja Reutera. 


Dane te sugerują, że szopy pracze były obecne na rynku i mogły również zostać zarażone koronawirusem, dostarczając nowego tropu w łańcuchu przenoszenia choroby, która ostatecznie dotarła do ludzi. Reuters pisze, że dostęp do tych informacji został następnie ograniczony „najwyraźniej w celu umożliwienia dalszych aktualizacji danych” przez Chińskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC). 


Przeczytaj też: To zagrożenie lekceważą antyszczepionkowcy. Long Covid daje się nam we znaki


– Te dane nie dają ostatecznej odpowiedzi na pytanie, jak rozpoczęła się pandemia, ale każdy fragment danych jest istotny w przybliżaniu nas do tej odpowiedzi – powiedział Tedros Adhanom Ghebreyesus i dodał: „te dane mogły – i powinny były – być udostępnione trzy lata temu”. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej