RAPORT

Pogarda

„Atak terrorystyczny”. ONZ o zbombardowaniu teatru w Mariupolu i dworcu Kramatorsku

Wiosną zeszłego roku Rosjanie zbombardowali dworzec w Kramatorsku i teatr w Mariupolu (fot.  Andrea Carrubba/Anadolu Agency via Getty Images; PAP/EPA)
Wiosną zeszłego roku Rosjanie zbombardowali dworzec w Kramatorsku i teatr w Mariupolu (fot. Andrea Carrubba/Anadolu Agency via Getty Images; PAP/EPA)

Najnowsze

Popularne

Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) uznała w sobotę udział Federacji Rosyjskiej w atakach terrorystycznych na terytorium Ukrainy. Za ataki terrorystyczne ONZ uznała zbombardowanie teatru dramatycznego w Mariupolu i dworca kolejowego w Kramatorsku.

Rosjanie wywożą ciała spod ruin teatru w Mariupolu

Doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko poinformował w sobotę na serwisie Telegram, że wojska rosyjskie wywożą z miasta ciała wydobyte spod...

zobacz więcej

Niezależna Międzynarodowa Komisja Śledcza ds. naruszeń prawa na Ukrainie, powołana przez Radę Praw Człowieka ONZ, w swoim kolejnym raporcie uznała za atak terrorystyczny armii rosyjskiej zbombardowanie 16 marca 2022 roku budynku Teatru Dramatycznego w Mariupolu oznaczonego widocznym z powietrza napisem „Dzieci”, w którym zginęło, według informacji władz miasta, ponad 300 osób cywilnych, w większości matek z dziećmi. 


W ubiegłym tygodniu prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że trudno jest określić liczbę ofiar tej zbrodni. Ukraińskie media informują o ponad tysiącu ofiar.


Za atak terrorystyczny komisja uznała też atak rakietowy armii rosyjskie na stację kolejową w Kramatorsku 8 kwietnia 2022 r. – kiedy to Rosjanie zabili 59 osób, a 92 zostały ranne.


Ponadto komisja potwierdziła rosyjski atak na centrum handlowe w Krzemieńczuku 27 czerwca 2022 r., w którym zginęło 21 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej