RAPORT

Pogarda

Potężny pożar w centrum Bańskiej Szczawnicy, wpisanym na listę UNESCO

Centrum Bańskiej Szczawnicy wpisane jest na listę UNESCO (fot. FB/Polícia SR - Banskobystrický kraj)
Centrum Bańskiej Szczawnicy wpisane jest na listę UNESCO (fot. FB/Polícia SR - Banskobystrický kraj)

Najnowsze

Popularne

Siedem zabytkowych budynków zostało uszkodzonych w rozległym pożarze w Bańskiej Szczawnicy na Słowacji. Nikt z ludzi nie ucierpiał. W godzinach popołudniowych strażacy opanowali pożar w historycznym centrum miasta, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Mają 10 i 12 lat, uratowali młodsze siostry z pożaru. Młodzi bohaterowie nagrodzeni [WIDEO]

Są dziećmi, a zachowali się jak dorośli. Dwóch braci z Bonina w powiecie łobeskim, gdy w ich domu wybuchł pożar, nie tylko zadzwonili po straż...

zobacz więcej

Pożar wybuchł przed południem w budynku tak zwanego Banku Miłości – popularnej atrakcji turystycznej poświęconej poematowi XIX-wiecznego poety Andreja Sládkovicza. Przez silny wiatr ogień przedostał się na sąsiednie zabytki, w tym miejskie archiwum, szkołę artystyczną i renesansowo-barokowy pałac. Strażacy z pomocą mieszkańców wynosili z budynków zabytkowe dzieła sztuki i cenne dokumenty. W akcji gaśniczej pomagało też wojsko. 
 

– Dla Bańskiej Szczawnicy jest to czarny dzień. Historyczne budynki wpisane na listę UNESCO ucierpiały w pożarze. Szkody są wielkie – oceniła burmistrz miasta, Nadeżda Babiaková. 
 
– Chcę obiecać z tego miejsca, że natychmiast uruchomimy pomoc, aby jak najszybciej przywrócić budynki do pierwotnego stanu. Wydzielimy na to środki, również z funduszy europejskich. Będziemy szukać możliwości, by jak najszybciej pomóc Bańskiej Szczawnicy – zapowiedział premier Eduard Heger, który przybył do dotkniętego kataklizmem miasta. 
 


Prawdopodobną przyczyną pożaru było zwarcie w instalacji elektrycznej. Sytuacja jest już opanowana. Na miejscu pozostaje kilkudziesięciu strażaków, którzy dogaszają ogień. 

 

Przeczytaj też: Potężny pożar na Mazowszu. Na miejscu liczne zastępy straży pożarnej 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej