RAPORT

Pogarda

Miesięcznica pogrzebu pary prezydenckiej. Prezes PiS i premier na Wawelu

Prezes PiS Jarosław Kaczyński (fot. PAP/Piotr Nowak)
Prezes PiS Jarosław Kaczyński (fot. PAP/Piotr Nowak)

Najnowsze

Popularne

Prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki przyjechali w sobotę na Wawel, aby wziąć udział w mszy w katedrze oraz odwiedzić grób Lecha i Marii Kaczyńskich w przypadającą w sobotę miesięcznicę pogrzebu pary prezydenckiej.

Sympatycy opozycji w hełmach na miesięcznicy. „Powinienem być na wczasach, a musimy walczyć” [WIDEO]

Wulgarny i agresywny protest tzw. lotnej brygady opozycji w kolejną miesięcznicę katastrofy smoleńskiej. Grupa stałych prowokatorów, wśród których...

zobacz więcej

Według źródeł PAP w mszy uczestniczyli również m.in. marszałek Ryszard Terlecki, wicemarszałek Marek Pęk, minister Piotr Gliński, Andrzej Adamczyk, Beata Szydło i wojewoda małopolski Łukasz Kmita.


Już po godz. 17 pod Wawelem zgromadziła się około 20-osobowa gruma demonstrantów protestujących przeciwko rządom PiS. Przed godz. 19 na miejscu pojawiło się także kilku zwolenników PiS. Zgromadzenia zabezpieczała policja; demonstracje przebiegły spokojnie.


Prezes PiS niemal każdego 18. dnia miesiąca przyjeżdża do Krakowa, aby w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów modlić się za Lecha i Marię Kaczyńskich. Prezydencka para została pochowana na Wawelu 18 kwietnia 2010 r.


Prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria zginęli – wraz z 94 osobami, wśród nich wieloma wysokimi urzędnikami państwowymi i dowódcami wojskowymi – w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r. Polska delegacja leciała na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.


Obok sarkofagu pary prezydenckiej w krypcie katedry na Wawelu znajduje się tablica ku czci wszystkich ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. z łacińską sentencją „Corpora dormiunt, vigilant animae” („Ciała śpią, dusze czuwają”).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej