RAPORT

Pogarda

Krym dziewięć lat po moskiewskim „referendum”: strefa ucisku, terroru i braku wolności

„Referendum” pod rosyjskimi lufami nie zostało uznane przez społeczność międzynarodową (fot. PAP/EPA/STRINGER)
„Referendum” pod rosyjskimi lufami nie zostało uznane przez społeczność międzynarodową (fot. PAP/EPA/STRINGER)

Najnowsze

Popularne

Minęło dziewięć lat, odkąd Rosja przeprowadziła fałszywe „referendum w sprawie statusu Krymu”, to tak zwane głosowanie pod lufami karabinów było sprzeczne z konstytucją i prawami Ukrainy, oświadczyło w sobotę ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy, odnotowując przyjazd na Krym Władimira Putina poszukiwanego przez międzynarodowy wymiar sprawiedliwości za zbrodnie wojenne.

Rosjanom brakuje amunicji? „Wprowadzono limity zużycia”

W rosyjskich pododdziałach artyleryjskich na Ukrainie wprowadzono limity zużycia amunicji. Poinformował o tym Ołeksij Dmytraszkiwskyj z służb...

zobacz więcej

MSZ zwróciło uwagę, że Półwysep Krymski od dziewięciu lat cierpi z powodu zbrodniczego reżimu Kremla, który uczynił z niego bazę wojskową, strefę pozbawienia wolności i ucisku, agresji i terroru wobec wszystkiego i wszystkich którzy znaleźli odwagę, by stawić opór i bronić swoich demokratycznych praw i wartości. 


„Ta »akcja« zorganizowana przez Kreml pod lufami karabinów była sprzeczna z konstytucją i prawami Ukrainy, rażąco naruszyła normy prawa międzynarodowego i nie została uznana przez społeczność międzynarodową” – czytamy w oświadczeniu. 


Rosja powtórzyła ten zabieg we wrześniu ubiegłego roku, organizując podobną akcję zwaną „referendami” na tymczasowo zajętych terytoriach obwodów chersońskiego, zaporoskiego, ługańskiego i donieckiego na Ukrainie. Ukraina będzie nadal dokładać wszelkich starań, aby ukarać Rosję i jej kierownictwo za zbrodnię agresji, zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości i ludobójstwo, oświadczyło MSZ. 


Jak informuje Ukraińska Prawda, Putin przyjechał w sobotę na Krym i otworzył szkołę artystyczną w Sewastopolu. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej