RAPORT

Pogarda

Prezydent Finlandii: wejście do NATO bez Szwecji to nie pełne członkostwo

Prezydent Finlandii Sauli Niinisto: fundamenty bezpieczeństwa Skandynawii są mocno i gęsto tkane (fot. FB/Puolustusvoimat - Försvarsmakten)
Prezydent Finlandii Sauli Niinisto: fundamenty bezpieczeństwa Skandynawii są mocno i gęsto tkane (fot. FB/Puolustusvoimat - Försvarsmakten)

Najnowsze

Popularne

Do bycia sojusznikiem NATO Finlandia potrzebuje Szwecji, ale nawet jeśli nastąpi to inaczej, to współpraca fińsko-szwedzka jest ścisła, a fundamenty bezpieczeństwa Skandynawii są mocno i gęsto tkane – powiedział prezydent Finlandii Sauli Niinisto.

„Wejdźmy do NATO bez Szwecji” – tak mówi prawie cały fiński korpus oficerski

Blisko 90 proc. fińskich wojskowych jest zdania, że Finlandia powinna wejść do NATO bez oczekiwania na możliwość przyjęcia do Sojuszu sąsiedniej...

zobacz więcej

Niinisto był gościem sobotniego programu telewizji Yle, w którym komentował swoje spotkanie z prezydentem Turcji. Recep Tayyip Erdogan ogłosił w piątek swoją zgodę na wejście do NATO samej Finlandii, bez Szwecji, która – według niego – nie wypełniła swoich zobowiązań wynikających z trójstronnej deklaracji ze szczytu NATO w Madrycie w połowie 2022 r. o przeciwdziałaniu terroryzmowi i nie przekazała Turcji członków organizacji kurdyjskich uznawanych za terrorystów. 

 

Fiński prezyden potwierdził, że wciąż czynione są starania, aby do czasu lipcowego szczytu NATO w Wilnie, oba kraje stały się członkami NATO. Przypomniał przy tym, że Finlandia i Szwecja negocjują obecnie z USA porozumienia obronne, podobne do tych, które mają zawarte z Amerykanami Norwegowie. 

 

Niinisto odniósł się także do zapowiadanej na początek przyszłego tygodnia wizyty przywódcy Chin Xi Jinpinga w Moskwie, gdzie ma się spotkać z Władimirem Putinem. Przyznał, że obecnie w świecie mamy do czynienia z „negatywną spiralą”, a wizyta ta „zawiera w sobie wiele elementów, istotnych dla globalnego biegu wydarzeń”. Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej