RAPORT

Pogarda

Mają 10 i 12 lat, uratowali młodsze siostry z pożaru. Młodzi bohaterowie nagrodzeni [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

– Za to, że jesteście tacy odważni, za to, że zachowaliście się w taki sposób, jak bardzo często dorośli nie potrafiliby się zachować, serdeczne gratulacje – powiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker wręczając Medale „Młody Bohater” dwóm chłopcom, którzy uratowali z pożaru domu swoje dwie młodsze siostry. Uroczystość miała miejsce na terenie jednostki OSP w Boninie w gm. Łobez (zachodniopomorskie).

Uratowal życie mamie. Sześcioletni Bartek z medalem „Młodego Bohatera”

Bartka Rapacza z Myślenic odznaczył minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak. – Bartek jest bohaterskim młodym człowiekiem. I...

zobacz więcej

Jak przypomina w komunikacie resort spraw wewnętrznych i administracji, „trzy tygodnie temu w jednym z domów w Boninie w województwie zachodniopomorskim wybuchł pożar”. „W budynku znajdowały się dwie dziewczynki. Na pomoc ruszyli bracia: 12-letni Bartosz i 10-letni Piotr. Wyprowadzili dziewczynki z płonącego domu i zadzwonili po pomoc pod numer alarmowy 112” – czytamy na stronie ministerstwa. 

 

Sami bohaterowie wolą mówić, że zrobili po prostu to, co było trzeba. - Zabraliśmy siostry do auta i przykryliśmy kocami, i czekaliśmy później na straż, mama strasznie się też martwiła i było mi jej szkoda po prostu. Próbowałem uspokoić ją, wtedy myślałem o bezpieczeństwie i o rodzinie – opowiadał Bartosz Matysek w rozmowie z TVP3 Szczecin. 

  

– Na początku usłyszałem mamę, że coś się pali, pobiegłem szybko i zobaczyłem, że jakiś dym jest, wtedy przyszedł brat starszy i zadzwoniliśmy po straż – dodał jego brat, Piotr. 

  

Przeczytaj też: Przez pomyłkę uratował czworo rodzeństwa z płonącego domu


Rzecznik prasowy komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Łobzie kpt. Grzegorz Paluch, ocenił zachowanie braci jako „nieprawdopodobne, wręcz wzorowe”. Według MSWiA „chłopcy wykazali się opanowaniem i odpowiedzialnością”. Właśnie dzięki informacjom przekazanym przez Bartka „strażacy bez trudu zlokalizowali miejsce zdarzenia i przeprowadzili szybką akcję gaśniczą”. 

  


Obaj bracia wiedzieli jak zachować się w krytycznym momencie, ponieważ uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez Państwową Straż Pożarną. – Przychodziliśmy od przedszkola do straży i opowiadali nam też w szkole. Przyjeżdżali i opowiadali, jak się zachowywać w takich sytuacjach – mówił Bartosz Matysek. 

  


– Medal „Młodego Bohatera” Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji jest przede wszystkim dla takich młodych bohaterów jak Bartosz i Piotr, którzy zachowali zimną krew, którzy wiedzieli jak się zachować w sytuacji, w której było niebezpiecznie – podkreślił podczas uroczystości minister Szefernaker. 

(fot. TT/@szefernaker)
(fot. TT/@szefernaker)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej