RAPORT

Pogarda

Błaszczak: Nie chcemy, żeby Olecko było drugą Buczą i nie dopuścimy do tego

Najnowsze

Popularne

Nie chcemy, żeby Olecko było drugą Buczą i do tego nie dopuścimy. Jeszcze w tym roku w Olecku (warmińsko-mazurskie) powstanie jednostka wojskowa, która wejdzie w skład I Warmińskiej Brygady Artylerii – powiedział w sobotę wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. Nawiązując do ostatnich ataków na Jana Pawła II powiedział, że można je postrzegać jako atak na Polskę.

Ustawa o obronie ojczyzny. Błaszczak: To fundament rozwoju Wojska Polskiego

Nowe formy służby w wojsku i dodatkowe źródła finansowania, to tylko niektóre rozwiązania jakie wprowadziła podpisana rok temu przez prezydenta...

zobacz więcej

W sobotę minister Błaszczak odwiedził Olecko w woj. warmińsko-mazurskim. Polityk złożył kwiaty pod pomnikiem św. Jan Pawła II i spotkał się z mieszkańcami miasta.


Jak mówił, podstawowym warunkiem rozwoju ojczyzny jest bezpieczeństwo. – Nie chcemy, żeby Olecko było drugą Buczą i do tego nie dopuścimy. Nie dopuścimy dlatego, że budujemy nowe jednostki wojskowe. Jeszcze w tym roku tu w Olecku powstanie jednostka wojskowa – zapowiedział wicepremier.


Jego zdaniem oznacza to bezpieczeństwo dla mieszkańców miasta i województwa oraz ważny impuls gospodarczy dla regionu.


Nowa jednostka wojskowa już w kwietniu


– Jeszcze w tym roku, a nawet jeszcze w kwietniu, teren, który pozyskaliśmy (...) zostanie wykorzystany na budowę jednostki wojskowej. Najpierw zaczniemy od infrastruktury tymczasowej. Zaczniemy szybko, dlatego, że szybko chcemy uzyskać efekt w postaci jednostki wojskowej – mówił szef MON.„Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”. 24 lata Polski w NATO

Mija kolejna rocznica wstąpienia Polski do NATO, największego i najstarszego sojuszu obronnego w historii, którą cały czas wspólnie piszemy...

zobacz więcej

Jak dodał, chodzi o jednostkę, która będzie wchodziła w skład I Warmińskiej Brygady Artylerii, której dowództwo mieści się w Węgorzewie. – Doświadczenia z Ukrainy pokazują wprost, że artyleria sprawdza się – jeżeli chodzi o zdolności obronne Ukraińców (...) Dlatego, żeby do takiej napaści nie doszło, wzmacniamy artylerię, a I Mazurska Brygada z Węgorzewa jest jedną z najważniejszych jednostek Wojska Polskiego – powiedział Błaszczak. 

„Jeżeli ktoś chce złamać kręgosłup Polaków, uderza w Jana Pawła II”


Szef MON Mariusz Błaszczak odniósł się także do ostatnich ataków na papieża Jana Pawła II. – To, co dzieje się teraz, a co związane jest z atakiem na świętego Jana Pawła II, naszego papieża, można postrzegać właśnie jako atak na nasz kraj, na Polskę. Dlatego, że Jan Paweł II jest naszym autorytetem, najwybitniejszym z Polaków – powiedział. 

Jan Paweł II – jak ocenił Błaszczak – stanowi bardzo ważny element naszej tożsamości. Dlatego „jeżeli ktoś chce złamać kręgosłup Polaków, to uderza właśnie w Jana Pawła II”.

Szef MON przypominał także słowa papieża na Westerplatte, które skierowane były do młodzieży podczas jego pielgrzymki do Polski. – Papież mówił, że każdy w swoim życiu powinien mieć takie Westerplatte, czyli takie zadanie, któremu jest wierny. Nawet, jeżeli wydawałoby się, że to zadanie jest bardzo trudne do zrealizowania, to nie wolno się poddawać, ulegać, dezerterować, trzeba takie zadanie wykonywać. Dla nas takim zadaniem jest Polska – powiedział Błaszczak.  

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej