RAPORT

Pogarda

Nowy Targ. Marsz w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II

Marsz w Nowym Targu (fot.  PAP/Grzegorz Momot)
Marsz w Nowym Targu (fot. PAP/Grzegorz Momot)

Najnowsze

Popularne

Ulicami Nowego Targu przeszedł marsz w obronie dobrego imienia Jana Pawła II oraz wartości, które głosił. Prowadzący podkreślali, że bronią „papieża, który jest wzorem, papieża, który pochylał się nad wszystkimi ludźmi, szczególnie nad najbardziej pokrzywdzonymi”.

Kompromitacja TVN. Dziennikarze demaskują manipulacje w materiale o Janie Pawle II

Na podstawie dokumentów IPN nie da się potwierdzić tezy, że kard. Karol Wojtyła wysłał ks. Sadusia do Austrii, by zatuszować fakt, iż molestował...

zobacz więcej

Członkowie Związku Podhalan w tradycyjnych góralskich strojach, duchowni, umundurowani przedstawiciele ochotniczych straży pożarnych i mieszkańcy Nowego Targu oraz okolicznych miejscowości zgromadzili się w sobotę o godz. 10.30 na Rynku w Nowym Targu, aby wziąć udział w marszu w obronie dobrego imienia świętego Jana Pawła II. 

  

– Nie zgadzamy się na szkalowanie naszego świętego patrona. Nie zgadzamy się na uwłaczający pamięci Jana Pawła II, gorszący medialny dyskurs, obraźliwe i pełne agresji komentarze zamieszczane w internecie dotyczące jego osoby. Jesteśmy zobowiązani słowami Jana Pawła II, które wypowiedział do nas w 1997 roku pod Wielką Krokwią w Zakopanem: „Na was zawsze można liczyć”. Protestujemy równocześnie przeciwko przedmiotowemu wykorzystywaniu imienia Jana Pawła II i jego wizerunku, zarówno w mediach jak i w polityce – mówił Julian Kowalczyk. 

  

Przed ratuszem powiewały flagi polskie i watykańskie, zgromadzeni trzymali również sztandary oddziałów Związku Podhalan oraz chorągiewki NSZZ Solidarność. Po odśpiewaniu na rynku „Barki” pochód ruszył ulicą Szaflarską w stronę Sanktuarium Świętego Jana Pawła II. Prowadzący podkreślali, że bronią „papieża, który jest dla nas wzorem, papieża, który pochylał się nad wszystkimi ludźmi, szczególnie nad najbardziej pokrzywdzonymi”. Następnie rozpoczęła się modlitwa różańcowa; „niech ta modlitwa w pierwszej części będzie wołaniem dziękczynienia za jego pontyfikat i że ciągle za nas oręduje w niebie” – zwrócili się do uczestników. 

  

Według policji zabezpieczającej marsz, w wydarzeniu mogło uczestniczyć do tysiąca osób. 

  

„Obowiązek nas wzywa tutaj, żeby dzisiaj być, demonstrować”


– Obowiązek nas wzywa tutaj, żeby dzisiaj być, demonstrować. Przecież to, co się dziś dzieje na świecie, w Polsce zwłaszcza, czyli wykorzystywanie takiego ważnego człowieka, jak Ojciec Święty, przez media, przez władzę do wyborów - to przechodzi ludzkie pojęcie – powiedział idący w marszu Stanisław Burnos, prezes oddziału Związku Podhalan w gminie Niedźwiedź. 

 

Uczestnicząca w marszu mieszkanka miejscowości Łapsze Niżne podkreśliła: „Bronimy całym sercem naszego Ojca Świętego. Był wielkim człowiekiem i nie zgadzamy się na to, żeby go tak niesłusznie oskarżano”. 

  

Marsz po godzinie dotarł do sanktuarium, gdzie o godz. 12 odmówiono Anioł Pański. Następnie rozpoczęła się uroczysta msza święta. Organizatorami wydarzenia byli Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Nowym Targu, Rada Powiatu Nowotarskiego oraz Zarząd Główny Związku Podhalan w Polsce im. św. Jana Pawła II. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej